1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Zoom, Tepkiler Sonrası Uçtan Uca Şifreleme Sistemi Kullanacak!

Zoom, Tepkiler Sonrası Uçtan Uca Şifreleme Sistemi Kullanacak!

Zoom geliştiricileri birçok eleştiri sonrası tüm kullanıcılarına uçtan uca şifreleme hizmeti vereceğini bildirdi.

ZOOMMKİLİT

Zoom; ABD, İngiltere ve Avrupa’nın pek çok kentinde yüz binlerce kez indirilmesi olan ve Dünya genelinde en çok indirilen iş aplikasyonu olmuştu. Fakat uygulamada yer alan bazı gizlilik problemleri kullanıcı kitlesinden yoğun tepki gelmesine sebep olmuştu. Örneğin geçtiğimiz günler içinde Zoom çağrılarının bir bölümüne Çin veri merkezleri üzerinden yönlendirilme yapıldığı meydana çıktı.

ZOOMUYGULAMASI

Ayrıca aplikasyonun bazı bilgisayar kameralarını onaysız şekilde açtığı ve bazı konferans görüşmelerini gizlice dinlemeye aldığı saptandı. Sonrasındaysa binlerce Zoom hesabının yapılan saldırı sonucunda ele geçirildiği belirlendi. Firmanın CEO’su Eric Yuan, Zoom’u kötü niyetlerle kullananlara karşı FBI ve diğer yerel kanun uygulayıcılarla çalışmak adına uçtan uca şifreleme özelliğine ücretsiz aramaları dahil etmediklerini paylaşmıştı.

ARTIK UÇTAN UCA ŞİFRELEMEYE HERKES ERİŞEBİLECEK 

Zoom’un konuşma içeriğine işlediği uçtan uca şifreleme niteliğini yalnızca ücretli kullanımdaki kullanıcılar için açması ve ücretsiz kullanımda olan kullanıcıların bu hizmetten yararlanamaması tepkilere sebep olmuştu. Şirketten yapılan açıklamada ; artık uçtan uca şifrelemenin, uygulamayı ücretsiz olarak kullanan kullanıcıların da hizmetine açılacağı bildirildi. Zoom, aldığı bu kararla birlikte uygulama hakkındaki tepkileri az da olsa dindirmeyi hedefliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap