1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yapay Zekâ Konseri

Yapay Zekâ Konseri

Yapay Zekâ sayesinde besteler ölümsüzleşiyor...

21-48-39-ali_nigkrank_2000x1000

Yapay Zekâ’nın hayatımızdaki yeri oldukça önemli bir hal almaya başladı. Gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde yapay zekâ da evrimleşip kendini yeniliyor. Beethoven, Mozart, Çaykovski ve daha nice önemli besteciler hepsinin bize hissettirdiği tarif edilemez duygular. Peki ya bu duyguları bir robot hissettirebilir mi? Kulağa oldukça değişik geliyor ama artık oldukça mümkün.

Yapay zekâ’nın bir şarkısı olduğunu biliyor muydunuz? Break Free olan bu şarkının sözleri hariç her şey yapa zekâya ait. Doğanın ritmi ve yapay zekânın gücü ile ortaya çıkan müthiş melodiler… Rüzgarın sesi, nehrin akışı bunların hepsini yapay zekâ veri tabanına yükleyip notalara çeviriyor. Matematikten yardım alan yapay zekâ mantıklı bir nota bir dizesi çıkartmak için algoritmalar yapıyor.

Ali Nikrang, Ars Electronica Futurelab’da Anahtar Araştırmacısı ve Müzisyendir. Ricecar araştırma aracının yaratıcısı olan ve klasik müziği bestelemek için kullanılan yapay zekâ bir veritabanına sahip bir proje. Ortaya çıkan besteler bir sanatçıya m yoksa yapay zekâya sahip bir programa mı ait olduğu anlaşılması oldukça zor. Dünyaca ünlü bestecilerin ölümsüz eserlerini yapay zekâ sayesinde çoğaltabilir belki ne dersiniz?

Glenn Herbert Gould 20. yüzyılın en ünlü klasik müzik sanatçısı Kanadalı piyanist. Sahne fobisi nedeniyle sadece kayıt alan birisi. Oldukça hızlı ve hatasız çalmasıyla ünlenen piyanist şimdi de yapay zekâ tarafından anlaşılmaya ve öğrenilmeye başlandı. Yapay zekânın ortaya çıkardığı eserle Glould’un yakınları tarafından takdir ediliyor.

Yapay zekâ sadece insan ürünleri taklit etmekle kalmayıp farklı boyutlara dönüştürüyor. Bununla birlikte doğadan da yararlanınca eşsiz eserler ortaya çıkmasına neden oluyor. Çok yakın bir gelecekte yapay zekâ konserlerine gidebiliriz buna hazır mısınız?

Yorum Yap

Yorum Yap