İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Xiaomi, beklenen MIUI 13’ü tanıttı! İşte tüm özellikleri!

Xiaomi, beklenen MIUI 13’ü tanıttı! İşte tüm özellikleri!

teknorun-xiaomi-13

Xiaomi gerçekleştirdiği etkinliğinde MIUI 13 arayüzünü duyurdu. Güncelleme beklenti oluşturmasına rağmen pek bir değişiklik ile karşımıza çıkmıyor. MIUI 12 arayüzündeki çoğu özellilk MIUI 13 arayüzünde de karşımıza çıkıyor.

Xiaomi kullanıcılarının merakla beklediği MIUI 13 arayüzünü duyurdu. Şirket, düzenlediği bir etkinlikte sevilen Android tabanlı arayüzü MIUI‘ın yeni versiyonunu tanıttı.  Aslında MIUI 13, 2020 yılında piyasaya sürülecekti. Ancak pandemi nedeniyle istediği yenilikleri yapamayan Xiaomi, asıl sürümü erteleyerek bunun yerine 12.5 adı verilen bir geçiş sürümü yayınladı. Bu nedenle MIUI 13‘ün gösterimi ertelendi. Ancak uzun bekleyiş nihayet sona erdi.

Android’deki en akıcı deneyim

Şirket lansman kapsamında Master Lu karşılaştırma testinin sonuçları da yayınlandı. Yeni arayüzün akıcılığı çeşitli senaryolarda MIUI 12.5 versiyonuna kıyasla %15-52 oranında iyileştirilmiş. Zira Xiaomi sürekli MIUI 13’ün Android’deki en pürüzsüz arayüz olduğu vurguluyor. Sanal RAM genişletme desteği ve geliştirilmiş güç tasarrufu modu da açıklanan diğer detaylar arasında mevcut.

Performans yüzde 50’nin üzerinde artıyor

MIUI 13 ile performansa vurgu yapan Xiaomi, MIUI 12’ye kıyasla yaklaşık yüzde 52 daha verimli bir deneyim sunmakta. 12.5 ile kıyaslandığında ise bu oran yüzde yüzde 20 ila 26 arasında seyrediyor. Bu duruma rağmen optimizasyon kısmında iyileştirmeler ile pil tüketiminde denge sağlamış.

Konum ve saat gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak kullanmadığımız uygulamaları tespit eden arayüz, bunları kapatarak güç tüketiminin önüne geçiyor. Bunun dışında MIUI 13, daha iyi enerji tasarrufu modu, akıllı araçlar, Android 12 ve sanal ram uzantısını da Xiaomi telefonlara getirecek.

Yeni güvenlik korumaları

Şirket MIUI 13’e akıllı yüz tanıma, filigran ve e-dolandırıcılık koruması olmak üzere üç yeni güvenlik özelliği ekledi. Ayrıca Xiaomi ekosistemindeki cihazların birbiriyle etkileşimini de geliştirdi. Akıllı telefonlar, tabletler, saatler, TV’ler ve akıllı ev aletlerinden bahsediyoruz. Mi Magic Center işlevi bu cihazlar arasında içerik aktarımını daha kolay hale getirecek.

Xiaomi 12 Pro tanıtıldı: İşte fiyatı!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)