1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Van’da Bir Firma Yapay Zeka Altyapılı Maske Üretti! İşte Detaylar!

Van’da Bir Firma Yapay Zeka Altyapılı Maske Üretti! İşte Detaylar!

Yapay zeka altyapılı koruyucu maske üretildi. Üstelik ürün yerli ve Van şehrinde imalat edildi.

Van'da Bir Firma Yapay Zeka Altyapılı Maske Üretti! İşte Detaylar!

Koronavirüs mücadelesine devam ettiğimiz günlerde, yapay zekalı koruyucu maske gibi teknolojik ürünler daha fazla talep görmeye başladı. Koruyucu maskelerin az bulunur olması ve insanların daha fazla korunmak istemeye başlaması üzerine Van’lı bir şirket bu istemleri doğru kullanarak çok önemli bir gelişmeye imza atarak yapay zeka tabanlı maske üretti.

Van Teknokent bünyesinde bulunan teknoloji firması Teklink A.Ş. Ar-Ge ekibinin çalışmaları kapsamında yapay zeka teknolojisinin maskelere dahil olarak kullanılması için emek harcanıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre şu anlık sadece 50 tane üretildi. Bunların hepsi test amaçlı kullanılacak ve sınamalara açık olacak.

MASKE 2 AY BOYUNCA DENEMEYE TABİİ TUTULCAK

Yaklaşık 2 ay sürecek test kademelerinde maske ile ilgili bütün geri dönütler kayıt edilecek. Büyük sorunlar oluşmadığı halde ürünün Ağustos ayında satışa çıkarılması planlanıyor. Böylece tüketiciler kolayca bir şekilde ürüne ulaşım sağlayabilecek. Gelen bilgiler kapsamında ürünün fiyat bakımından herkesin alabileceği seviyede olacağı söyleniyor.

Teklink A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Çalış, “Dünya genelinde yaşanan salgınla birlikte, gerek bilim insanlarının yaptığı açıklamalarıyla ve gerekse mevzunun uzmanlarının bilimsel verilere dayalı salgından korunma metotlarında, günlük hayatımızda artık kullanımı zorunluluk haline gelen maskelerin COVID-19 salgınından korunmak için tek başına yetmediğini biliyoruz. Bizler de Van Teknokent kapsamında bulunan teknoloji şirketi olarak bu alanda ihtiyacı görerek, gerek korona salgınında ve buna benzer yüksek riskli acil durumlarda kullanılmak üzere Ar-Ge birimimizce yapay zeka teknolojisi kullanarak geliştirdiğimiz koruyucu akıllı maske ( N95 maske, gözlük, gaz filtresi, ateş ölçer, ortam bakteri tespit edebilen akıllı sensörler, yapay zeka yazılımı ) üretmede muvaffak olduk.” ifadelerine yer vererek konunun ciddiyetinin altını çizdi.

VAN MASKE

Yorum Yap

Yorum Yap