1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Üniversitelerin Açılması İçin Gerekli Koşullar Açıklandı

Üniversitelerin Açılması İçin Gerekli Koşullar Açıklandı

bilim kurulu

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, üniversitelerin açılmasını önümüzdeki süreçte vaka artış hızının belirleyeceğini aktardı.

Covid-19  nedeniyle birçok üniversite güz döneminde uzaktan eğitimle devam etme kararı almıştı.
Yakın zamanda anaokulu ve 1’inci sınıflarda kısmi olarak eğitimin yüz yüze olarak başladığını görmüş, 12 Ekim’de ise 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıfların yüz yüze eğitime başlamasına karar verildiği açıklanmıştı.

Bu doğrultu da üniversite öğrencileri sıranın bizlerde olduğunu düşünerek yetkili alanlardan açıklama beklemeleri üzerine  Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz,
Günlük yeni tanı konan hasta sayısı, ağır hasta sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurulacaktır. Önümüz sonbahar ve kış ayları, bu aylarda sadece Covid-19 değil diğer solunum yolu enfeksiyonlarının da neden olduğu hastalıkların da artış eğiliminde olduğunu biliyoruz.

İnsanlar kış aylarında daha fazla kapalı ortamda vakit geçiriyor ve bu ister istemez insanlar arasında artışa sebep oluyor. Önümüzdeki aylarda vaka artış hızını mutlaka üniversitelerin açılması kararından önce görmemiz gerekiyor” dedi.Bilim kurulu üyesi

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz,  “Sağlık Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu’na gönderdiği tavsiye kararda 2020-2021 eğitim öğretim dönemi için, özellikle de güz dönemi için eğitimin uzaktan yürütülmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Ayrıca uygulamalı eğitimlerin de mümkün olduğunca ertelenmesi, ertelenemeyen durumlarda da gerekli kişisel koruyucu önlemlerin alınması neticesinde eğitimlerin başlaması tavsiye edilmişti. Bu doğrultuda üniversiteler de kendi yetkili kurullarında eğitim modellerini nasıl sürdüreceklerine dair kararlar almıştı.

Dün de Yüksek Öğretim Kurumu, Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte üniversitelerin kampüslerinde ve yerleşkelerinde enfeksiyonun kontrolünün nasıl olması gerektiğine dair Bilim Kurulu’nun da desteği ile önemli bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda üniversitelerin açılması durumunda kampüs ve yerleşkelerde alınması gereken önlemler detaylı olarak yer almaktadır” şeklinde bir açıklamada bulundu.

 

Yorum Yap

Yorum Yap