İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ülkemizde 2020’de Kaç Adet Elektrikli Otomobil Satıldığı Açıklandı

Ülkemizde 2020’de Kaç Adet Elektrikli Otomobil Satıldığı Açıklandı

Ülkemizde 2020'de Kaç Adet Elektrikli Otomobil Satıldığı Açıklandı

Dünya üzerinde Tesla ile başlayan elektrikli ve hibrit otomobillere yatırım yapma fikri pek çok otomobil üreticisi tarafından desteklenmeye devam ediyor.  Tesla ile başlayan bu trend, Dünya markaları olarak gösterilen Porsche’den BMW’ye kadar tüm otomobil üreticileri tarafından benimsenmeye başladı. Ülkemizde de elektrikli otomobillere her geçen gün biraz daha ilgi artmış durumda.

Webtekno’nun haberine göre, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından incelenen verilere göre,
2020’nin ilk 9 ayında Türkiye’de toplamda 261 adet elektrikli ve 11 bin 750 adet hibrit otomobil satışı
gerçekleşti. Bu verilere göre elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 103,9 artış
gösterirken hibrit otomobil satışlarında ise yüzde 53,7’lik bir yükseliş oldu.

2020 yılında eylül ayına kadar yapılan satışlarda 202.839 araçla en yüksek payda benzinli otomobillerde gerçekleşti. Bu satışla yüzde 52,2’lik bir paydaya sahip olan benzinli otomobilleri yüzde 40,7 ile dizel otomobiller takip etti. Dizel otomobiller toplamda 158.059 adet satılırken, pazar payının yüzde 4,1’ini ise otogaza sahip araçlar doldurdu. Otogazlı araç satışları toplamda 15.781 adedi buldu. Bunların ardındansa yüzde 3,0’la hibrit, yüzde 0,1’le de elektrikli otomobiller yer aldı.

Ülkemizde elektrikli otomobillerin hala bu kadar az satılmasının arkasında önemli sebepler yer alıyor. Öncelikle bu otomobillerin yüksek fiyatı dikkat çekiyor, ayrıca teknik servis yetersizliği de müşterileri bu otomobillerden uzaklaştırırken, asıl sebebin ise Türkiye genelinde hala yeterli sayıda şarj istasyonu bulunmaması olduğu gösteriliyor.

 

Kaynak: Webtekno

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap