1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Tuzlu Sudan Yakıt Üretmek Mümkün Oldu !

Tuzlu Sudan Yakıt Üretmek Mümkün Oldu !

Tuzlu Sudan Yakıt Üretmek Mümkün Oldu!

resim_2020-12-27_120608

Mars’ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek yeni bir teknoloji geliştirildi!

Kızıl Gezegen Mars için, şimdiden gezegeni kolonileştirmek için onlarca proje mevcut.  Şimdi de ABD’li bilim insanları Kızıl Gezegen Mars’ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirdiklerini duyurdu.

Tuzlu Sudan Yakıt Üretmek Mümkün Oldu !

Özellikle de son dönemlerde insanlığın Mars’ta üs kurma arayışı zirve yapmış vaziyette. Mars ile ilgili çalışmalarda ise önde gelen ülkeler arasında ise ABD, Çin ve Rusya geliyor.

Gün geçmiyor ki Mars çalışmalarına dair yeni bir başarıya imza atılmasın. Şimdi de ABD’li bilim insanları Kızıl Gezegen Mars’ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirdiklerini duyurdu. Araştırma ekibi, bu başarıyı oksijen ve hidrojeni tuzlu sudan daha basit ve ucuz bir şekilde doğrudan ayırabilecek bir elektroliz sistemi geliştirerek sağladı.

Mars toprağı yüzündeki tuzlu olan su, malesef içme amaçlı kullanılamıyor. Elektrik kullanarak suyu oksijene çevirmek mümkün, böylece insanlar nefes alabilirler. Ayrıca yine elektrik kullanarak hidrojene ayırmak yakıt elde etmek için önemli.

Fakat bu yöntemin her ne kadar basit ve ucuz olduğu ifade edilse de, Mars gibi zorlu bir ortamda gerçekleştirilecek olmasından dolayı, oldukça maliyetli ve yüksek çaba gerektireceği muhtemel. Dolayısı ile bu yöntemin külfetli bir yöntem olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

NASA ve SpaceX önde olmak üzere, devlet destekli ya da özel birçok uzay şirketi, gelecekte önce Ay’a gidip, buradan ise Mars’a seyahat etmek ve kızıl gezegende bir yerleşim yeri kurmayı planlıyor. O nedenle Mars misyonları kapsamında kullanılabileceği belirtilen keşfin öneminin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap