1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Türkiye’de Gönüllü 550 Kişiye Covid-19 Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü 550 Kişiye Covid-19 Aşısı Uygulanacak

asi-denemeleri

Pfizer ve BioNTech’in ortak olarak geliştirmeye çalıştığı Covid-19 aşısı, Türkiye’ de uygulanacak. Hacettepe Üniversitesi koordinatörlüğünde yapılacak aşı çalışmaları iki doz şeklinde uygulanacak.

Konuyla ilgili açıklamalar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova tarafından yapıldı. Murat Akova, aşılama sürecinin yine Hacettepe Üniversitesi bünyesinde yürütüleceğini ayrıca üniversitedeki 70-80 kişiye de bu aşının uygulanacağını açıkladı. Akova’ya göre her gün 5-10 kişiye, Pfizer ile BioNTech’in Covid-19 aşısı vurulacak.

Prof. Dr. Murat Akova, söz konusu Covid-19 aşısının iki doz halinde uygulanacağını açıkladı. Sürecin nasıl işleyeceğini de anlatan Murat Akova, gönüllülere randevu verileceğini, randevu tarihinde de aşılamanın gerçekleşeceğini söyledi. İkinci dozun birinci dozdan 21 gün sonra uygulanacağını ifade eden Murat Akova, aşının ne kadar etkili olduğuna ek olarak yan etki durumlarının da inceleneceğini söyledi. Aşı olan herkesin, 1 yıl boyunca takip edileceğini aktardı.
Aşının dünya genelinde 35 bin kişiye uygulandığını ifade eden Murat Akova, bugüne kadar bu aşının uygulandığı kişilerde herhangi bir ciddi yan etki görülmediğini sözlerine ekledi.

 

 

 

Kaynak : Webtekno.com

Yorum Yap

Yorum Yap