1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Türkiye 5G Şebekesini 2021 Yılında Kullanabilecek

Türkiye 5G Şebekesini 2021 Yılında Kullanabilecek

Türkiye 2021 Yılında 5G için Hazır Hale Gelecek

teknorun_5g

Kullanıcılarına gecikme oranı sıfır ve ultra hızlı internet vadeden 5G teknolojisi , Çin ve İsviçre gibi bazı ülkelerde kısmi olarak kullanılsa da hâlâ tamamen erişime açılmış durumda değil.

Bütün Dünya gibi Türkiye de 5G şebekesi için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. ULAK Haberleşme Genel Müdürü Metin Balcı, 5G’nin ülkemize ne zaman geleceği konusuna ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.Teknolojide görülen yeniliklerin finansal ve siber güvenlik açısından tüm Dünya’nın yakınen takip ettiği bir yarış olduğunu vurgulayan Balcı, bu mücadelede 4,5G teknolojisinde ülkemiz olarak gözle görülür bir noktaya gelindiğini ve bunu her gün birazcık daha ileri götürecek şekilde Ar-Ge sürecinin devam ettiğini bildirdi.Genel müdür Balcı, 5G teknolojisinin farklı ekiplerini geliştirmek için çalışmalarının da sürdüğüne işaret ederek, “5G radyo ve çekirdek teknolojimizi 2021 ortasına yetiştireceğiz.” dedi.

2022’de Kullanılmaya Başlanacak

5G teknolojisi hazır olduktan sonra 2021 yılında test çalışmalarına başlanacağını belirten Balcı, bu teknolojinin 2022 yılında operatör şirketleri tarafından kullanılabileceğini söyledi. Ayrıca salgın döneminde iletişim alt yapısının öneminin daha iyi kavrandığının üstünde durarak, “Evrensel Projesi kapsamında, 700’ü aşkın köy okullarında okuyan öğrenci ULAK baz istasyonları aracılığıyla EBA’nın online eğitim uygulamasına ulaşabildi.Eğitim ve iletişim devamlılığını sağlamadaki payımızı gördükçe çalışma hırsımız artıyor. Bu sorumlulukla ULAK Haberleşme ekibi olarak, ekosistemimizle 5G teknolojisini geliştirmek için uğraşmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ulak Genel Müdürü

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 1 sene önce

    2 sene sonra kullanacağız çok saçma ve insan için zararli

  2. 1 sene önce

    Peki 4.5g yi ne zaman kullanabileceğiz şahsen ben hala tam olarak kullanamıyorum

  3. Siz önce yıllardır kullanılan fakir Afrika ülkelerinde bile mevcut olan gömülü sim teknolojisini açın artık Türkiye’de.