1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. TikTok hakkında suç duyurusu yapıldı!

TikTok hakkında suç duyurusu yapıldı!

TikTok hakkında suç duyurusu yapıldı!

ABD’de aralarında Dijital Demokrasi Merkezi ve Reklamsız Çocukluk Kampanyası gibi 20 gizlilik gözlemcisi grupların, Çin merkezli ünlü sosyal medya platformu olan TikTok uygulaması hakkında yasaya aykırı hareket ettiği ve çocukları riske attığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Gözlemciler yaptıkları suç duyurusunda TikTok’un 13 yaşın altındaki çocukların uygulama içerisindeki kişisel bilgilerini, ailelerinin izni olmadan topladığını öne sürdü. Ayrıca TikTok’un kullanıcılara ait kişisel verileri, kendi çıkarları doğrultusunda ticari amaç için kullandığını öne sürerken uygulamayı kullanan çocukların uygunsuz olabilecek içeriklere ya da amacı kötü niyetli olan insanların istismarına açık olduğu kaydedildi.

Ünlü Çin teknoloji şirketi ByteDance‘in sahibi olduğu TikTok geçen yıl ABD tarafından 5.7 milyon dolar ceza uygulanmıştı.

TikTok ise yaptığı açıklamada, Uygulamayı kullanan kişilerin verilerini ciddiye aldığını, uygulamanın kişiler için güvenli ve eğlenceli bir platform olmasını sağlamayı taahhüt ettiklerini belirtti. Uzmanlar ise uygulama sebebiyle çocukların uygunsuz içeriklerle karşı karşıya kalabileceği için endişeli ve TikTok’un “kısıtlı mod seçeneği” gibi yöntemlerle içerikleri filtrelenmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap