1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Telefonunuz Coronavirüslü birine yaklaştığınızda sizi uyaracak!

Telefonunuz Coronavirüslü birine yaklaştığınızda sizi uyaracak!

teknorun_apple

Tüm dünyada etkisi hala devam eden coronavirüs ile ilgili Teknolojik gelişmeler devam ediyor. Bu bağlamda Teknoloji devleri kabul edilen Apple ve Google, Coronavirüs taşıyan birine yaklaştığınızda sizi uyaracak temas bildirim özelliği ile ilgili ortak hareket etme kararı aldı. Henüz test aşamasında olan bu özellik iOS 13.5 güncellemesiyle birlikte telefonlarda otomatik olarak aktif hale gelmesi bekleniyor.

Temas bildirim özelliği sadece iPhone’lar için geçerli olmayacak. Projenin diğer bir geliştiricisi Google da Google Play Hizmetleri için bir beta güncellemesi yayınlayarak, Android 6.0 ve daha üstü sürümlere sahip Android telefonlar üzerinde test sürecini başlattı.

Temas bildirim özelliği nasıl kapatılır ?

Bluetooth LE teknolojisiyle çalışan bu özellik telefonların birbiriyle iletişime geçmesiyle kayıt altına alınan kişilerden biri virüse yakalandığı esnada enfekte olan kişinin telefonunda kaydedilen anahtarlar sunucuya yükleniyor ve virüse bulaşan kişinin temasta bulunduğu herkese bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Bu özelliği telefonunuzdan kapatmak aşağıda yer alan adımları uygulamanız yeterli.

1. Telefonunuzdan Ayarlar sekmesine gidin.
2. Gizlilik sekmesinden Sağlık sekmesine tıklayın.
3. Bu sekmede COVID-19 temas bildirimleri sekmesine girin ve Ardından açılan sayfadan da COVID-19 temas bildirimleri çubuğuna dokunarak özelliği kapatabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap