İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Telefonda uçak modu nedir? Ne işe yarar?

Telefonda uçak modu nedir? Ne işe yarar?

ucak-modu

Teknolojinin gelişmesi ile her gün yeni özelliklerin çıktığı iletişim piyasasında uçak modun kullanımı da çok yaygın durumdadır. Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda sadece tek tuş ile birçok özelliği devre dışı bırakan bir özelliktir.

Mobil veri kullanılamadığı gibi uçak modunda Wİ-Fİ da çalışmıyor; ancak manuel olarak ayarların değiştirilmesi durumunda Wİ-Fİ çalışır hale geliyor. Havayolu şirketleri tarafından uçuş esnasında mobil bağlantıyı yasaklaması nedeni ile bu ismi almıştır. Kullanıcı, telefonunu kapatmadan bağlantılarını kesebiliyor bunun yanı farklı kullanımlar alanları ile de kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Uçak Modu Nedir Ne İş Yarar?

Telefonu uçak moduna alınca arayanlar kim aramış servisinin aktif olması halinde görülüyor; ancak bu mod aktifken kullanıcı, arama alamıyor ya da arayamıyor aynı şekilde mesaj gönderemiyor ya da mesaj alamıyor. Wi-fi ve mobil veri internet bağlantısı kapalı olur bunların haricinde radyo da kullanılamaz.

Uçağa binildiğinde her zaman telefonun kapatılmasına yönelik anons yapılıyor. Telefonun açık olması uçağın mekaniğe zarar verebilmesi nedeni ile telefonun kapatılması istenir. Bu durumda telefonu kapatmak yerine uçak modu devreye sokuluyor. Telefon açık olduğu için telefon içindeki müzik dinlenebilir, filmler izlenebilir ya da çevrimdışı oyunlar oynanabilir.

Telefonunun kapatılmadığı halde tüm mobil bağlantısının kesilmesini sağlayan bu mod sadece uçaklarda değil insanın olduğu her yerde kullanılır. Bir görüşmede, sinemada, toplantıda, tiyatroda ya da konserde uçak modunun kullanımı ile Wi-Fi başta olmak üzere Bluetooth gibi bağlantıları devre dışı kalıyor. Uçak modu kısaca tüm dış bağlantıları devre dışı bırakır.

Uçak Modu ve Güç Tasarrufu

Telefon uçak modunda olduğunda pil ömrünün de uzamasına yardımcı olur. Telefondaki pek çok bağlantı güç tüketiyor bunlardan bazısı; bağlantıya yönelik bileşenler, uygulamalardan gelen mesajlar, baz istasyonu bağlantısı ya da konum bilgiler gibi işlemler oluyor. Telefon bu moda alındığı anda bu uygulamaların hepsi kapanacağı için pil ömrü de uzuyor.

Veri aktarımının olmadığı bu durumda veri de tüketilmediği için şarj da korunmuş oluyor. Şarjın az kaldığı durumlarda da bu mod aktif hale getiriliyor. Telefonun şarj edilmesi noktasında da bu mod ile şarj edilmesi durumunda telefon daha hızlı şarj oluyor.

Uçak yolculuklarında neden telefon kullanılmaz?

Kaynak: sonsuzteknoloji.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap