1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Retro Bilgisayarlar İle Teknolojinin 30 Yıllık Evrimini Gözler Önüne Sermek

Retro Bilgisayarlar İle Teknolojinin 30 Yıllık Evrimini Gözler Önüne Sermek

retro pc

Bu retro bilgisayarların görüntüleri, ilk 25 yıl boyunca cihazların teknolojik evrimini ortaya koyan, başlangıçlarına bir geri dönüş.

Fotoğrafçı John Short tarafından çekilen bu nostaljik çekimler Ev Bilgisayarlarında: dijital nesli tanımlayan 100 simge, yazar Alex Wiltshire‘ın yeni bir kitabı. Bilgi işlem özeti, geçmiş makinelerin ve prototiplerin ayrıntılarını ve bunların arkasındaki fikirleri ve etkileri yakalayan 400’den fazla görüntü içeriyor.

Kişisel bilgisayarlar 1975’te insanların evlerinde görünmeye başladı ve yakında Commodore’un 1977’de PET 2001’i ve 1979’da Intertec Superbrain dahil olmak üzere birçok farklı model ortaya çıktı.

Sinclair ZX80, İngiltere’de piyasaya sürülen ilk uygun fiyatlı bilgisayarlardan biriydi ve 1980’de piyasaya sürüldüğünde sadece 99,95 Sterline mal oldu – bugün yaklaşık 430 Sterline eşdeğer. Apple’ın orijinal Macintosh bilgisayarı 1984’te piyasaya sürüldü ve grafik kullanıcı arayüzü, dahili ekran ve fare içeren ilk kitlesel pazar modeliydi. Ürün yelpazesi markanın en popüler ve başarılı bilgisayarları haline geldi.

Apple’ın bu seçimin en modern iMac G3’ü 1998’den 2003’e kadar satıldı ve parlak ve renkli plastik kasasıyla biliniyordu.

 

 

Kaynak. NewScientist

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap