1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Programlama Dilleri 3 – Java Nedir ? Java ile neler yapılabilir ?

Programlama Dilleri 3 – Java Nedir ? Java ile neler yapılabilir ?

Java programlama dili önemi, kullanım alanları ve tarihçesi

Programlama Dilleri 3 - Java Nedir ? Java ile neler yapılabilir ?

Java Nedir?

Java ilk olarak 1995 yılında James Gosling tarafından tasarlandı. Sun microsystems tarafından da geliştirildi ve piyasaya sunuldu. Başta televizyon için geliştirilen bu programlama dili, o zamanın kablolu televizyon endüstrisi için çok gelişmiş bulundu. Bunun üzerine Gosling, sistem ve uygulama programcılarının tanıdık bulacağı C ve C++ dili ile Java’yı yeniden tasarladı. Diğer C ve C++ dillerine kıyasla daha yüksek ve güvenilir yazılımlar geliştirme olanağı sundu. O günden bugüne Java’nın en çok tercih edilen programlama dili olmasının sebeplerinden biri de Java’nın bu konularda başından beri özenli olması. Yazılımcıların belki de en çok endişe ettiği konulara çözüm getiren bu programlama dili, popülerliğini sürdürüyor.

Java, herhangi bir bilgisayar mimarisine veya herhangi bir platforma bağlı olmadan çalışabilen bir programdır.

JVM: Java Virtual Machine olarak adlandırılan Java Sanal Makinesi bunu sağlamaktadır. İstenildiğinde farklı platformlara entegre edilebilen tipik bytecode kullanılır. JVM’de çalıştırılabilen bu kod sistemi Java’nın kullandığı kodlardır. Farklı programlara entegre edilebilmesi sayesinde platform kısıtlaması gibi sorunlar yaratmaz, kullanıcılarına daha özgür bir kullanım alanı yaratır.

Java Nerelerde Kullanılır?

 • Java’nın çalıştığı bilgisayar sayısı milyarları bulmaktadır. Her bilgisayarın kaçınılmaz programı haline gelen Java, en basit anlatımıyla birçok web sitesinin bilgisayarınızda sorunsuzca çalışmasını sağlar. Antivirüs programları, Adobe Reader vb. uygulamalarda bulunduğu gibi, normal bilgisayar kullanıcılarının göremediği gömülü sistemlerde de Java kullanılır.
 • Java programlama diliyle oluşturulmuş sistemlerin kullanıldığı web siteleri en popüler Java kullanım alanları arasındadır. Bilgisayarınızda Java yüklü değilse en basit web sitesini açarken bile hata verdiğini görmüşsünüzdür. Hemen hemen her sitede kullanılan Java programlama dilinin bilgisayarınızda kusursuzsa çalışması için güncellemeleri yaptığınızdan emin olun.
 • Aynı şekilde birçok kurumsal şirket de uygulamalarında ve platformlarında Java’yı tercih ediyor. Güvenilirliği yüksek bir programlama dilidir.
 • Diğer bir sık kullanım alanı ise cep telefonları. Yaklaşık 3 milyar telefondaki birçok uygulama ve sistem Java ile yazılıyor. Mobil telefonlardaki oyunlar, web sitelerinden açılan 3D vb. oyunlar yahut başlı başına geliştirilmiş bilgisayar oyunları da Java’nın sunduğu imkanlar ve pratik özelliklerden bolca yararlanmaktadır.
 • İlk geliştirilme noktası olan televizyonlarda da yer alan Java, 125 milyon televizyonda kullanılmaktadır.

Java ve Önemi

Java kolaylıkla öğrenilebilen, diğerlerine kıyasla oldukça basit bir programlama dildir. İşlevselliği yüksek olan bu dil, her imkanı kullanıcısına sunmaktadır ve tüm iyi özellikleri bünyesinden barındırır. Kullanımı cep telefonu, televizyon, internet uygulamaları ve daha sayamayacağımız birçok alanda mümkündür. Bu sebeple Java dili programlama dili olmaktan çıkıp kendine has bir değer oluşturmayı başarmıştır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle de bilgisayarlara verilen önem git gide artmaktadır. Bilgisayar, internet ve elektronik alanları ile ilgili meslekler popülerleşmektedir. Java bilmek bu noktada çok önemlidir ve kritik bir rol oynar. Eğer Java biliyorsanız maaşınızın daha yüksek olması ve belki de bir gün telefonla aranıp bir iş teklifi alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Yazılım Geliştiriciler Neden Java’yı Tercih Ediyor?

Java; Java geliştiricileri, mimarları ve gönüllülerden oluşan özel bir topluluk tarafından test edilmiştir, iyileştirilmiştir, genişletilmiştir ve onaylanmıştır. Java, bilgisayar platformları için mümkün olan en geniş kapsamda taşınabilir, yüksek performanslı uygulamaların geliştirilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Uygulamaları heterojen platformlar üzerinde kullanılabilir hale getirerek iş sahipleri daha fazla hizmet sunabilir ve son kullanıcı üretkenliği, iletişim ve işbirliğini artırabilirler. Ayrıca kurumsal uygulamalara ve tüketici uygulamalarına sahip olma maliyetini önemli derecede düşürebilirler. Sunduğu aşağıdaki olanaklar ile Java, geliştiriciler için son derece önemli hale gelmiştir:

 • Yazılımı bir platformda yazmak ve diğer bir sanal platformda çalıştırmak
 • Web tarayıcısı ve erişilebilir Web hizmetleriyle çalışacak programlar yaratmak
 • Çevrim içi forumlar, mağazalar, anketler, HTML formlarını işleme ve daha fazlası için sunucu tarafı uygulamaları geliştirme
 • Üst seviyede özelleştirilmiş uygulamalar ve hizmetler yaratmak için Java dili kullanarak uygulamaları ve hizmetleri birleştirme
 • Cep telefonları, uzak işlemciler, mikro denetçiler, kablosuz modüller, sensörler, ağ geçitleri, tüketici ürünleri ve neredeyse tüm elektronik aygıtlar için güçlü ve verimli uygulamalar yazma

 

Yorum Yap

Yorum Yap