1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Programlama Dilleri 1- Python Nedir? Python ile neler yapılabilir?

Programlama Dilleri 1- Python Nedir? Python ile neler yapılabilir?

Python dili nedir ? Nerelerde kullanılır ?

python-1

Bu yazımızda sizler tarafından İnstagram sayfamızda oylama sonucu seçilen Python programlama dili hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle isterseniz gelin kısaca tarihçesine bir göz atalım.

İlk olarak 1990 yılında, adından sıklıkla söz ettiren “Guido van Rossum” tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Adını, herkesin ilk aklına gelen yılan türünden değil Guido van Rossum ‘ un en sevdiği İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden almıştır. İlk olarak geliştirilmeye tek kişi tarafından başlansa da sonradan Python Yazılım Vakfı bünyesindeki yazılımcılar tarafından geliştirilmeye devam edilmiştir.

İlk sürüm olan Python 1.0 1994‘te kullanıcılarıyla buluşmuştur. Bu sürümü hemen ardından 2.x ve 3.x sürümleri takip etmiştir. 2008 yılından itibaren kullanıma açılan 3.x sürümü önceki sürümlerle uyumsuzdur. Diğer programlama dilleri gibi güncelleme geldiğinde eski kodlarında çalışmasına olanak sağlamamıştır. Yani 2.x sürümünde yazılan kodlar 3.x sürümünde tam anlamıyla çalışmadığı için programcılar tarafından eski kodların yeni sürüme uyarlanması gerekmiştir.

Python dilinin diğer dillere göre daha kolay olduğunu neredeyse hepimiz işitmişizdir. Bu kolaylığı sağlayan sebepler ise çoğu dilin yanında söz dizimi olarak daha basit kalmasıdır. Python diğer dillerin aksine girintilerden oluşan bir söz dizimine sahiptir.

Ayrıca bir çok işlevde, kullanımı kolaylaştıran bir çok kütüphaneye de sahiptir. Örnek vermek gerekirse 2D oyun yapımı konusunda Pygame,  yapay zeka konusunda sıklıkla adından söz ettiren TensorFlow gibi kütüphaneleri içermesinin yanı sıra görüntü işlemede kullanılan Raspberry Pi, veri analizi ve veri bilimi konusunda kullanılan SQLite içinde Python dilini kullanabiliriz.

Tamam da neden Python ?

Python yeni nesil ve yorumlanabilir bir dildir. Yani diğer dillerin ihtiyaç duyduğu pek çok şeye Python ihtiyaç duymaz. Mesela derleyici. Python derleyiciye ihtiyaç duymadan kodlarını çalıştırabilir. Bu durum daha hızlı ve kolay kod yazımını sağlar. Bir program geliştirirken programcıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu fonksiyonlar gibi işlevsel özellikler taşıyan kod blokları Python tarafından size hazır olarak sunulmaktadır.

İş olanakları nelerdir ?

Python bilen bir programcı, yazılımın alt sektörlerinden istediğinde çalışabilir.Yapay zeka sektöründen web projeleri geliştirmeye kadar Python her alanı desteklemektedir. Son zamanlarda en çok yapay zeka, veri bilimi, derin öğrenme, makine öğrenmesi ve görüntü işleme projelerinde kullanılmaktadır.

Python kullanan şirketler :

Python günümüzde bir çok küçük çaplı ve büyük çaplı şirketler tarafından kullanılmaktadır. Dünya’nın en büyük teknoloji ve yazılım şirketleri de bunların arasında yer almaktadır. Örnek olarak ;

  • Google
  • YouTube
  • Yahoo
  • Dropbox

gibi şirketler daima Python programcısına ihtiyaç duyarlar. Ayrıca Python dilini geliştiren Rossum da 2012 yılına kadar Google şirketinde çalışmış ve daha sonrasında Dropbox şirketine transfer olmuştur.

Yorum Yap

Yorum Yap