1. Ana Sayfa
  2. Oyun Dünyası
  3. Profesyonel E-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur?

Profesyonel E-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur?

teknorun_espor

Son dönemin popüler oyunlarından E-Spor online sporları üzerine kurulu bir spor dalıdır. Önce Beşiktaş ve Fenerbahçe ardından Galatasaray da E-Spor takımı kurarak diğer spor dallarındaki gibi bu alanda da rekabetlerini sürdürmeye devam ettiler. Profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak ve bu büyük kulüplerde oynamak istiyorsanız öncelikle bu alanda bir yeteneğiniz olması ve daha sonra da profesyoneller tarafından keşfedilmeniz gerekiyor.

Profesyonel E-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur?

1- Aile; Hemen hemen her aile çocuklarının bilgisayar başında vakit geçirmesini istemezler.Bu durumda önce ailenize yeteneğinizi kanıtlayıp ardından nasıl para kazanıldığı göstererek desteklerini alabilirsiniz.

2- Bilgisayar donanımı; Belkide en önemlisi sizi yarı yolda bırakmayacak iyi bir bilgisayar donanımlarına sahip olmak. Çünkü E-Spor üzerindeki oyunlar çoğu zaman 10 GB’a kadar ulaşabiliyor.

3- Kendini geliştirmek; Bir oyunda başarılı olmak için sadece oynamak yetmeyebilir. Diğer oyuncuların oynadığı oyunları iyi analiz yaparak izlemek gelişiminize fayda sağlar.

4- Yeteri kadar vakit ayırmak; Oynadığınız oyunlar veya kendinizi geliştirmek için analizler yapmak bazen uzun saatlerinizi oyuna vermenizi sağlayabilir.Bu yüzden Sosyal hayatınız ve uykunuz dışında geriye kalan zamanınızı bilgisayar başında geçirmeye hazır olun.

5- Takım olmak; Oyunda mutlaka bir takıma girmelisiniz. O takım içerisinde iyi bir ekip elemanı olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

6- Twitch yayını; Elde Ettiğiniz başarıları Twitch üzerinden yayınlayarak bir takım tarafından keşfedilebilirsiniz.

E-Spor Oyuncusu Olma Şartları

Profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak ve üst düzey takımların kadrosuna katılabilmek için girmek için belirli şartlar bulunuyor. 6 yaşını dolduran herkes e-spor lisansı için başvurabilir. Bunun için de aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

  • T.C kimlik numarası beyanı
  • Sağlık Raporu
  • Tescil Fişi
  • İki adet vesikalık fotoğraf

Yapmanız gerekenler; Yeni T.C kimlik kartınızın ön yüzünün fotokopisini çekip alt tarafa “bu kimlik bana aittir” yazmanız ve imzalamanız gerekir. Sonraki adım hastaneye başvurup bilgisayar başında oyun oynamanızı etkileyecek bir durum ile ilgili rapor almanız gerekiyor.Sonra bulunduğunuz şehirdeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü web sayfasına giriyorsunuz. Buradan tescil fişinizi indirip, dolduruyorsunuz. En son adım ise hazırladığınız evrakları Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne gidip başvurunuzu yapıp, lisansınızı alıyorsunuz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap