İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Ölmeyi Göze Alarak Uzaya Giden Kozmonot: Vladimir Komarov

Ölmeyi Göze Alarak Uzaya Giden Kozmonot: Vladimir Komarov

Soğuk Savaş yıllarında uzay yarışı ve ABD ile sürekli rekabet içinde olan Sovyetler Birliği'nin (SCCB), Vladimir Lenin için tertip edilen özel bir kutlama nedeniyle uzaya gönderilmesi planlanan Soyuz 1 uzay aracı kozmonotu Albay Vladimir Komarov'un  trajik ölüm hikayesine değiniyor olacağız.

Vladimir Komarov Ölüme Giden Uzay Yolcuğu

Tarihler 1967 yılını gösterdiğinde Sovyet Birliği tarafından düzenlenen bir program dahilinde uzaya gönderilmesi planlanan Soyuz 1 uzay aracı incelendiğinde 200’den fazla yapısal ve mühendislik sorunu olduğu fark edildi. Sorunların bulunduğu 10 sayfalık bir rapor oluşturuldu. Oluşturulan bu rapor dönemin SCCB liderlerinden olan Leonid Brejnev‘e götürülme cesareti gösterilemediğinden dolayı herhangi bir aksamaya uğramadan Soyuz 1 fırlatılmak için hazırlandı.

Soyuz 1 uzay aracının kozmonotu Vladimir Komarov‘un ölüme kesin bilet gibi görünen bu yolculuğa çıkmaktan başka çaresi kalmıyordu. Komarov’un çevresi görevi reddetmenin kesin ölümden daha az şiddetli olacağını söyleyerek onu vazgeçirmeye çalışsa da Albay Komarov, görevi reddetmesi durumunda arkadaşı Yuri Gagarin‘in gönderileceğini düşünüyordu. Bu nedenle Komarov ölümü anlamına gelen uzay yolcuğuluğunu bile bile kabul etti.

Albay Komarov, işlerin ters gitmesi durumunda cenaze töreninde tabutunun açık olmasını vasiyet etti.

Soyuz 1 uzay aracı Sovyetlerin 50. yılı kutlamaları ve Lenin’in doğum gününe özel düzenlenen programda fırlatıldı. Ancak fırlatma sonrasında güneş panellerinden birisi açılmadı ve işler oldukça ters gitti. Uzay ajansı acil iniş emri verdi fakat kapsül kontrolsüzce dönmeye başladı. Kontrolünü kaybeden Soyuz 1 uzay aracı yere çakılarak infilak etti.

Sovyetler birliği yetkilileri yüzünden infilak eden Soyuz 1 uzay aracında yaşamını yitiren Kozmonot Albay Vladimir Komarov‘un cenaze töreni vasiyeti doğrultusunda tabutu açık olarak gerçekleştirildi. Birçok kişiye göre yaşamını yitiren Komarov’un Sovyet yetkililerine sebep oldukları durumu göstererek hakaret ettiği şeklinde yorumlanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap