İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Nvidia’nın Yeni Mimarisi Tanıtıldı!

Nvidia’nın Yeni Mimarisi Tanıtıldı!

Nvidia Ampere mimarisi tanıtıldı. Yeni nesil oldukça donanımlı mimari hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızda...

Nvidia'nın Yeni Mimarisi Tanıtıldı!

Önceki günlerde sızdırması yapılan “Ampere” mimarisi tanıtıldı. Bugün yapılan GTC 2020 konferansında tanıtılan seri bugüne kadarki en kaslı ve en büyük çekirdek olma özelliğine sahip. Gelin bu mimari bizlere neler sunuyor görelim.

Ampere Bizlere Neler Sunacak?

Nvidia’nın 7nm sürecinde geliştirdiği Ampere mimarisi rakibi olan AMD’nin Navi mimarisine fırsat vermemeyi amaçlıyor. Rakibin RX 5000 serisi kartların satışlarının arttığı da sık sık gündemde.

Ampere’nin ilk tanıtılan grafik işlemcisi GA100 oldu. Kurumsal tarafta kullanılacak kartın 6912 CUDA çekirdeği ile geleceği ve 54 milyar transistör ile önceki nesile iki kat fark atıyor. Zar alanı 826 mm² olan işlemci 1.4 GHz frekansa sahip.

GA100 işlemcisi 19.5 TFLOPS hesaplama kabiliyetiyle birlikte Tensor çekirdekleri ise 624 TOPS hıza ulaşabiliyor. NVLink 3 teknolojisi desteği ile kartlar kendi aralarında 600 GB/s hızlarında iletişim kurabiliyor.

GA100 grafik işlemcisi ilk olarak Tesla A100 hızlandırıcısında kullanılacak. Bu kartta 40 GB HBM2 bellek yer alıyor. 2.4 GBps sahip olan grafik belleği 5120 bit veri yoluyla iletişim kuruyor. 1.6 TB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. Kart toplamda 400W TDP değeri ile önemli derecede güç tüketiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap