1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nokia hakkında bilinmeyen 10 gerçek bilgi!

Nokia hakkında bilinmeyen 10 gerçek bilgi!

nokia-teknorun-1

Hemen hemen herkes Nokia markasını taşıyan bir cep telefonunu kullanmıştır. Peki Nokia markası nasıl kuruldu. Özellikle son zamanlarda Nokia markasının cep telefonu şirketine dönüşmeden önce mermi ürettiğine dair bilgiler dolaşmaktadır. Bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Peki Nokia markası cep telefonu şirketi kurmadan önce ne üretmekteydi? Yazımızın devamında sizleri Nokia’ya dair bilinmeyen çarpıcı bilgiler bekliyor.

1- Nokia, aslında kağıt fabrikası olarak kurulmuştu..

1865 yılında Fredrik Idestam isimli mühendis, kağıt- hamuru değirmenini kurdu. Finlandiya’nın güneyinde nehir kıyısın da kağıt üretimine başladı. O zamanlar, endüstri de kağıda çok talep olduğu zamanlardı. Şirketin payları yüksek miktarlara ulaştı, Nokia giderek büyüdü. Nokia, ilk önce Rusya’ya sonrasında İngiltere ve Fransa’ya kağıt ihraç etmeye başladı. Fabrika oldukça geniş işgücü kadrosu kurdu. Etrafında da küçük topluluk kurulmaya başladı. Finlandiya’nın güneyinde Emäkoski nehrinin kıyısında Nokia denilen topluluk halen duruyordur.

2. Nokia kağıt üretmekle kalmadı, kauçuk bot bile üretiyordu..

Nokia, 1967 yılında ülkenin kablo ve kauçuk üreten iki farklı üreticisiyle de birleşerek Nokia Corporation adını aldı. Bu hamleyle kendine yeni üretim alanları açan şirket; kablo, kauçuk ayakkabı ve bot, otomobil lastiği, telekomünikasyon ekipmanları ve elektronik eşyalar üretir hale geldi.

3- Dünyanın İlk GSM Araması

1 Temmuz 1992 tarihinde Finli Başbakan Harri Holkeri, dünyanın ilk GSM görüşmesini bir Nokia cep telefonuyla yaptı. 10 Kasım 1992 yılına gelindiğinde ise şirket Nokia 1011 model telefonuyla görücüye çıktı. Telefon, 90 dakikalık görüşme süresi ve metin mesaj gönderimini de mümkün kılıyordu.

4- Dünyanın İlk Nabız Ölçen Elektronik Aleti

Nokia’nın bilim dünyasına armağanı cihazlardan biri olan elektronik nabız ölçer 1962 yılında geliştirilmiş.

5- Nokia’nın Dokunmatik Ekranlı İlk Telefonu

Dokunmatik ekrana sahip ilk Nokia cep telefonu olan Nokia 7710, 2004 yılında geliştirilmişti. Bu cihaz aynı zamanda akıllı telefonların bugünlere gelmesinde önemli bir kilometre taşıdır.

6- Dünyanın ilk antensiz cep telefonu Nokia 8810

1998 yılında Nokia’nın amiral gemisi olarak lanse edilen Nokia 8810, dünyanın ilk antensiz cep telefonuydu. O dönem şirketin en pahalı ve en lüks telefonu olan 8810, aynı zamanda krom kaplamaya sahip ilk telefonlardan biriydi.

7- Nokia’nın meşhur zil sesi Nokia Tune:

Eski Nokia telefonlardan hepimizin aşina olduğu Nokia Tune, 19. yüzyılda bestelenmiş bir gitar parçası olan Gran Vals’in o zamanki telefonlara uyarlanmış hali. Bu zil sesi ilk çıktığı zamanlarda Grande Valse olarak adlandırılmış olsa da zamanla Nokia ile bütünleşti ve 1999 yılından itibaren Nokia Tune olarak anılmaya başlandı.

https://www.youtube.com/results?search_query=nokia+tune

8- Dünyanın En Çok Satan Cep Telefonu Nokia 1100..

Mayıs 2007’de pazara sunulan ve giriş seviyesinde bir cep telefonu olan Nokia 1100, kırılması güç bir rekora imza attı. Dünyanın en çok satan cep telefonu olmayı başaran 1100, halen dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır.

9- Nokia’nın Taşınabilir İlk Telefonu Mobira Talkman..

Taşınabilir ilk Nokia telefonunu olan Mobira Talkman1984 yılında geliştirilmişti. Cihazın fiyatı bugünkü rakamlara göre 4.560€ civarındaymış.

10- Yılan oyunu, ilk olarak hangi Nokia telefonuyla ortaya çıktı?

Aralık 1997’de tanıtılan Nokia 6110, mobil oyun dünyasının ilk örneklerinden biri olan Snake’i ön yüklü olarak kullanıcılara sunan ilk telefondu. Aynı zamanda Snake, bir telefonda bulunan ilk “iki oyunculu” oyun olmuştu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap