İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Neden burun deliklerimizden eşit şekilde nefes alamıyoruz?

Neden burun deliklerimizden eşit şekilde nefes alamıyoruz?

burun

Cleveland Clinic’te bir doktor olan Dr. Michael Benninger, bir burun deliğinin nefesimizin yaklaşık %75‘inden sorumlu olduğunu, diğer burun deliğinden ise sadece %25‘ini soluduğumuzu söylüyor.

Her zaman baskın bir burun deliği yoktur ve baskın burun deliği gün boyunca değişir ve buna burun döngüsü denir.

Bunu genellikle fark etmesek de, burun döngüsü sırasında bir burun deliği tıkanır, bu nedenle hava akışına daha az katkıda bulunurken, tıkanıklık diğerine göre temizlenir.

PLOS One dergisinde yayınlanan 2016 tarihli küçük bir araştırmaya göre, ortalama olarak tıkanıklık düzeni yaklaşık iki saatte bir değişiyor. Çalışmaya göre, sağ elini kullanan insanlar genellikle sol burun deliğinden nefes almak için daha fazla zaman harcarlar.

Burun döngüsünün nedenleri

Medical Discovery News’e göre burun dolaşımı, kalp atış hızı ve nefes alma gibi düşünmediğimiz şeyleri de kontrol eden otonom sinir sistemi tarafından kontrol ediliyor

Vücudumuz, büyüklüğünü artırmak ve bir burun deliğinden akan havayı yönlendirmek için burun delikleri arasındaki dokuya daha fazla kan gönderir ve birkaç saat sonra hava akımı diğer burun deliğine geçer.

Ama bu neden oluyor? Bazı bilim insanları, alternatif hava akışının her bir burun deliğinin, bir tarafın kurumaması için optimum nem seviyelerini korumasına izin verdiğine inanıyor. Nazal pasaj ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarına veya alerjilere karşı koruma sağlayabilir.

Burun dolaşımının bilinen belirli bir nedeni bulunmamakla birlikte, koku alma duyusu ile ilişkili olabileceği düşünülse de, her bir burun deliğinde daha hızlı ve daha yavaş hava akışının geniş bir koku yelpazesiyle başa çıkma yeteneğimizi geliştirmesi mümkündür.

Nazal dolaşım ayrıca kalp hızı, kan basıncı, kan şekeri seviyeleri ve daha fazlasıyla ilgili olabilir.

Kaynak: livescience.com

Derleyen: timeturk.com

Yorum Yap

Yorum Yap