1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. NASA Astronotları Yörünge Yolculuğu Öncesi Karantinaya Alındı!

NASA Astronotları Yörünge Yolculuğu Öncesi Karantinaya Alındı!

SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na yollayacağı NASA astronotları fırlatma öncesi karantina sürecine alındı.

NASA Astronotları Yörünge Yolculuğu Öncesi Karantinaya Alındı!

SpaceX’in astronot taşıma amaçlı geliştirdiği Crew Dragon uzay gemisi, bir müddettir deneme aşamasında bulunuyordu. Gerekli testlerin tamamlanması sonrası 27 Mayıs’ta Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketi ile fırlatılacak uzay gemisi, NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley‘i Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak.

ASTRONOTLAR 2 HAFTA KARANTİNADA TUTULACAK

Tüm Dünya’da etkisi süren koronavirüs pandemisinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na yayılmaması için astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley, iki hafta karantina döneminde tutulacak. Karantinanın bitmesinin ardından herhangi bir sorun çıkmadığı halde, astronotlar 27 Mayıs’ta istasyona gidecek. Şu ana kadar istasyonda görev sahibi astronot ve kozmonotlar Rus imalatı “Progress” mekikleriyle uzaya çıkarılıyordu. SpaceX’in Crew Dragon mekiği ile gerçekleştirilecek bu görev, firmanın ilk insanlı uzay yolculuğu olacak. Söz konusu uçuş  NASA’nın Space Shuttle programını 2011’de sonlandırmasından şimdiye ABD topraklarından gerçekleşecek ilk insanlı uzay yolculuğu olma özelliğine de sahip.

Yakın zamanda istasyona giden astronotların Dünya’dan fırlatıldığı kesimdeki bir Rus yetkilisinde koronavirüsle karşılaşılması üzerine, virüsün uzay istasyonuna da yayılabileceği kaygısına neden olmuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap