İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Mercedes-Benz’in Avatar’dan esinlenerek ortaya koyduğu konsept otomobili – Vision AVTR

Mercedes-Benz’in Avatar’dan esinlenerek ortaya koyduğu konsept otomobili – Vision AVTR

vision avtr

Son derece fütüristik bir araç olarak hazırlanan Vision AVTR, adeta “yaşayan bir organizma” görünümünde tasarlanmış.

Sürücü, aracın orta konsolunda yer alan kontrolcü üzerine elini yerleştirdiğinde aracın nabız okuyabildiği de belirtiliyor. Ayrıca aracın önündeki devasa ekran, sürücüyü ve yolcuları farklı bir dünyaya sanal olarak götürüyor. Aracın içindeki aydınlatma ve tasarım öğelerinin tümünün Avatar’da ki Na’vi evlerine benzer şekilde tasarlandığı da görülüyor.

Aracın koltukları, konsolu ve zemini de geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş sahte deri şeklinde. İç mekanda bazı kısımlarda bulunan ahşap malzemelerin kökeni de Amazon yağmur ormanlarına dayanıyor. Ayrıca farkettiğiniz üzere aracın bir direksiyon simidi bulunmuyor.

Vision AVTR konseptini dış tasarımına baktığımızda 4 kapılı spor bir sedan gövdesi görüyoruz. Fakat gövde fazlasıyla uzun tutulmuş ve aracın tasarımı, filmdeki Banshee adlı uçan yaratıkları anımsatacak şekilde hazırlanmış. Aracın en arka kısmında da 33 adet multi fonksiyonel kanatçığa yer verilmiş.

Mercedes-Benz, AVTR adlı bu konsept aracının batarya paketini de geri dönüştürülebilir bir materyalden düşünmüş. 110 kWh’lık batarya, grafen bazlı organik malzemeden üretilmek üzere tasarlanmış. Yani bu aracın bataryası, dünyadan pek bir kaynak tüketmeyecek biçimde düşünülmüş. Aracın düşünülen teknik özellikleri de 480 beygir güç ve 700 km menzil şeklinde belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alıntı: tr.motor1.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap