1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Lojistik Destek Alanında ‘Derman’ımız Olacak Araç Performans Testlerini Başarıyla Geçti!

Lojistik Destek Alanında ‘Derman’ımız Olacak Araç Performans Testlerini Başarıyla Geçti!

Askeri araç unsurlarının taşınması amacıyla geliştirilen 8X8 lojistik destek aracı 'Derman', performans sınamalarını başarıyla tamamladı.

DERMAN

Koluman Otomotiv Endüstri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) zırhlı kabine sahip 8×8 bir lojistik destek aracı ihtiyacı doğrultusunda 2015 yılının sonunda Ar-Ge çalışmaları başlatmıştı. Şirket, 2018’in sonunda kendi markası adı altında “DERMAN 8×8” Zırhlı Lojistik Destek Aracı’nı yüksek yerlilik oranıyla kullanıma piyasaya çıkarmıştı.

TESTLERİ BAŞARIYLA GEÇTİ

İlk kez 2019’daki Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sunulan araç, geçen sürede yoğun bir test aşamasına tabii tutuldu. Bu bağlamda Derman; Slalom, Azami Hız ve İvmelenme, Fren, Dik Eğim Tırmanma, Diferansiyel Kilit, Yan Eğim, Sudan Geçme, Patlak Gider Lastik, Gürültü Yayınımı testlerini başarıyla geçti. Derman zırhlı lojistik askeri destek aracının test sürüşleri, özel hazırlanan parkurda NATO standartlarına uygunluğunun yanı sıra bazı uluslararası sertifikasyonlar için Avrupa Birliği ülkelerinden gelen teknik ekip ve gözlemcilerin de varlığında yapıldı. Toplan 2 milyon Euro’yu geçen yatırımla geliştrilen Derman’ın, 5 yıllık hedeflerinde öncelik yılda 100 adet satış yapmak ve bu satışın yüzde 50’sini ihraç etmek bulunuyor. Önceliği Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına karşılık vermek için hazırlık yapılan Derman’ın, hedef piyasalarından biri de NATO orduları olacak. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, ASELSAN ve ROKETSAN’a Derman ile ilgili önergeler sunan Koluman, görev verilmesi halinde araçları seri olarak üretip teslim edebilecek.

DERMANN

GÜÇLÜ PERFORMANSIYLA ZORLU GÖREVLERE HAZIR

8 çeker zırhlı askeri lojistik destek aracı “Derman”, zorlu test aşamalarını sorunsuz tamamlayarak, göreve hazır duruma getirildi. Yüzde 70 yerlilikte ve balistik zırh koruma niteliğine sahip 8 çeker araç, 16 ileri tam otomatik şanzıman ve 517 beygir gücüyle sahada olacak. Dik ve eğimli arazi koşullarında hareket kapasitesine sahip Derman; zırhlı araçların, tankların ve mühimmatların harekat bölgelerine taşınması, kumanda merkezleri ve benzeri yapıların talep edilen yerlere götürülmesi ile zarar görmüş araçların kurtarılması maksadıyla geliştirildi.

Yorum Yap

Yorum Yap