İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Koronavirüs akıllı telefonlarda ne kadar süre kalıyor?

Koronavirüs akıllı telefonlarda ne kadar süre kalıyor?

Koronavirüs akıllı telefonlarda ne kadar süre kalıyor?

Her sabah işe ya da okula giderken müzik dinlediğimiz, tüm gün vakit geçirdiğimiz akıllı telefonlar mikrop kaynıyor. Özellikle de koronavirüs sürecinde telefonların dezenfekte edilmesi daha da önemli hale geliyor zira yeni yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüsü 28 gün boyunca telefonda kalabiliyor.

Akıllı telefonlarda 28 gün olarak karşımıza çıkan bu süre, normal bir grip virüsünden 11 gün daha uzun. Avustralya’nın ulusal bilim ajansı araştırmacılarına göre, dünyada milyonlarca kişinin ölmesine sebep olan koronavirüsün, akıllı telefonlar, metal yüzeyler ve kağıt para gibi günlük hayatta en çok kullanılan ve pürüzsüz olan yüzeylerde grip virüsünden daha uzun süre kalacağını ortaya çıkıyor.

Yeni yapılan bu çalışmaya göre, söz konusu milyonları etkileyen koronavirüs oldukça fazla yaşayabiliyor ve bulaşıcılığını artırıyor. Bu yeni çalışma telefonları ve günlük hayatta kullandığımız ”pürüzsüz” yüzeylere sahip eşyaları dezenfekte etmenin ya da temizlemenin önemi ortaya koyuyor.

Virüslere karşı telefonunuzu nasıl temizlemelisiniz?

Koronavirüs salgını ile birlikte cep telefonlarının nasıl temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi konusu da artık giderek daha fazla önem kazanıyor. İşte uzmanlara göre cep telefonlarını dezenfekte ederken dikkat edilmesi gereken noktalar…

1- Öncelikle telefonu prizden çıkarın, kapatın ve telefon kılıfını çıkarın

2- Bütün büyük telefon üreticileri kimyasal sıvı, jel ve aşındırıcı ıslak bez kullanılmaması yönünde uyarılarda bulunuyor. Bunun sebebi ie ekranın koruyucu tabakasına zarar verebilme ihtimali.

3- Mikrofiber bezi, su ve evde kullanılan sabunla ıslatın.

4- Nazikçe telefonun yüzeyini bu nemli bezle silin.

5- Giriş çıkışlardan telefona su kaçmamasına dikkat edin. Çünkü suya dayanıklı telefonlar bile zaman içerisinde koruma özelliğini yitirebiliyor.

6- Son olarak telefonunuzu temiz bir mikrofiber bezle kurulayın.

 

Kaynak: ShiftDelete

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap