kopek
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Köpekler sahipleri eve gelince mutluluktan ağlıyor!

Köpekler sahipleri eve gelince mutluluktan ağlıyor!

Yeni bir araştırma, sahipleri eve döndüğünde köpeklerin "mutluluk gözyaşları döktüğünü" ortaya koydu...

Yeni bir araştırma, sahipleri eve döndüğünde köpeklerin “mutluluk gözyaşları döktüğünü” ortaya koydu…

Current Biology bilimsel dergisinde yayımlanan çalışma, köpeklerin mutlu oldukları durumlarda gözyaşı döktüğünü ortaya koydu ancak araştırmacılar köpekler olumsuz duygularla karşılaştığında ne olduğunu test etmedi.

Araştırmanın baş yazarı Profesör Takefumi Kikusui’nin aklına bu çalışmayı yürütmek, 6 yıl önce doğuran kanişinin doğumdan hemen sonra gözlerinde yaşlar olduğunu fark edince gelmiş.

“Bu bana oksitosinin gözyaşlarını artırabileceği fikrini verdi” açıklamasını yapan Kikusui, köpeklerin gözlerinin gözyaşı ürettiğini ancak gözyaşlarının insanlarınkiyle aynı şekilde akmadığını da ekledi.

Japonya’daki Azabu Üniversitesi’ndeki araştırmacı, aynı zamanda köpeklerin sahiplerine kavuştuklarında gözlerinde daha fazla yaş olduğunu keşfetti.

Kikusui, bir köpeğin gözündeki gözyaşlarının taban seviyesinin, köpek yeni biriyle tanıştığında değişmediğini, bu nedenle köpeğin tanıdığı birini görmeye tepki olarak “gözyaşlarının” arttığını buldu.

Çalışma sırasında araştırmacılar, köpeklerin gözlerine oksitosin koydu ve bu gözyaşlarında artışa neden oldu. Bu durum, genellikle “aşk hormonu” olarak bilinen oksitosinin, köpek sahibini gördüğünde daha yüksek seviyelerde seyrettiği teorisini destekledi.

Önceki çalışmalar köpekler ve sahipleri oynadığında oksitosin salgılandığını bulmuştu fakat bu, köpeklerde oksitosin ve gözyaşı seviyelerini ilişkilendiren ilk çalışma.

Kikusui, “Hayvanların, sahiplerine kavuşmak gibi sevinç dolu durumlarda gözyaşı döktükleri keşfini hiç duymamıştık ve hepimiz bunun dünyada bir ilk olacağı için heyecanlıydık” dedi.

Köpekler insanların dostu haline geldi ve yakın bağlar kurabiliyoruz. Bu süreçte sahiple etkileşim sırasında gözleri dolan köpeklerin, sahipleri tarafından daha fazla ilgi görmesi de mümkün.

Araştırma ekibi şimdi de köpekler diğer köpek dostlarıyla yeniden bir araya geldiğinde “ağlayıp ağlamadıklarını” araştırıyor…

 

Çoğu kişi sahip oldukları hayvanların uzun süre iletişim kurmazlarsa onları unutacağını hatta asla hatırlamayacağını düşünür. Ama bazı hayvanlar o kadar vefalı ki asla sizi unutmazlar. Hatta Yıllar geçse bile. Bugün yukarıdaki araştırmann ardından sahibini asla unutmayan hayvanların sahipleriyle tekrardan buluşmalarını da sizinle paylaşmak istedik 🙂

 

Önerilen Yazı

Kedi veya köpek sahibi olmak hamilelerde akıl sağlığını nasıl etkiliyor?

 

Kaynak The Independent

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap