İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. KKTC’nin yerli otomobili Günsel
Trendlerdeki Yazı

KKTC’nin yerli otomobili Günsel

KKTC yerli otomobili Günsel'i tanıtıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yakın Doğu Üniversitesi tarafından üretilen yerli ve milli Günsel B9’un tanıtımını bugün yapacak.

KKTC’nin ilk yerli ve milli arabası olan Günsel, tamamen türk mühendisleri tarafından tasarlandı. Prototip üretimi tamamlanarak 20 Şubat 2020 günü ilk modeli olan B9 lansmanı yapılacak. Üretim sürecinde 28 ülke, 800 tedarikçi ile işbirliği yapıldığı duyuruldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, kendi projesi olan Günsel’in ARGE çalışmalarının da yönetim süreci ve başkanlığını yaptı. 190 mühendis tarafından büyük bir emek harcanarak üretim aşamasına gelen ve YDÜ kampüsü bünyesinde kurulan Günsel markası için 800 firma ile işbirliği protokolü imzalandı.

Günsel B9 modeli 20 şubat 2020, 19:00’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde lansmanı gerçekleşecek. Lansman öncesi açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Elektrikli araç üretimini yerlileştirme stratejisi ile yola çıkıldığını belirterek, 2021’de seri üretimle satışa sunulmasını planlıyoruz. Günsel’in parçalarını yerli ve uluslararası tedarikçi firmalar üretecek.” şeklinde bilgiler verdi.

Yorum Yap

Yorum Yap