1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kedi veya köpek sahibi olmak hamilelerde akıl sağlığını nasıl etkiliyor?

Kedi veya köpek sahibi olmak hamilelerde akıl sağlığını nasıl etkiliyor?

kopekkk
Japonya’da yapılan bir araştırma, hamileyken evcil kedi veya köpek sahip olmanın akıl sağlığına etkisini araştırdı. Bulgular, kedi sahibi olan hamilelerde doğum sonrası depresyon riskinin arttığını gösterdi. Öte yandan köpeklerin, yalnızca doğum sonrası depresyon değil, aynı zamanda anksiyete ve stres gibi diğer akıl sağlığı sorunları tehlikesini de azalttığı tespit edildi.

Toyama Üniversitesi Tıp Fakülktesi’nden Kenta Matsumura’nın yönettiği araştırma ekibi, araştırma için bir anket hazırladı. Böylece sosyoekonomik koşullar, fiziksel durum, akıl sağlığı ve yaşam tazı gibi konularda bilgi toplandı.

80 bin 814 anne hamilelik döneminde ve doğumdan sonra olmak üzere anketi toplamda 5 kez cevapladı.

11 Temmuz’da Social Science & Medicine adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan sonuçlara göre hamilelikte köpek sahibi olmak, doğumdan sonraki süreçte depresyon ve anksiyete belirtilerinin azalmasıyla ilişkilendirildi.

Stresin, köpeği olan yeni annelerde, doğumdan 12 ay sonra azaldığı görüldü. Öte yandan kedi sahibi olmanın, doğumdan 6 ay sonra depresyonun artmasıyla ilişkili olduğu belirlendi. Araştırma ekibi, hamilelik sürecinde evdeki hayvan türünün, annelerin doğum öncesi ve sonrası akıl sağlığında rol oynadığı sonucuna vardı. Köpek evcilleştirmenin daha uzun bir geçmişe dayanmasının, akıl sağlığı üzerinde olumlu etkisi olabileceği düşünülüyor.

Öte yandan uzmanlar, bulguların arkasında kesin nedenler belirlenemediğini de vurguladı.

Önerilen Yazı

Köpekler sahipleri eve gelince mutluluktan ağlıyor!

Kaynak: The Independent, Daily Mail, Nature World News

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap