1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Kara Deliğe Düşen Yıldızın Son Anları Görüntülendi

Kara Deliğe Düşen Yıldızın Son Anları Görüntülendi

Kara deliğe düşen yıldızın son anları görüntülendi

Gökbilimciler, süper kütleli bir kara delik tarafından parçalanırken ölen bir yıldızdan gelen nadir ışık parlamasını yakaladı .

Gözlem sırasında kara deliğe düşen cismin, gelgit kuvvetleri sebebiyle aşırı uzaması veya genişlemesi anlamına gelen “spagettifikasyon” etkisinin izlendiği belirtildi.

Çalışmanın baş yazarı, Royal Astronomical Society araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi Matt Nicholl, “Yakındaki bir yıldızı ’emen’ bir kara delik fikri bilim kurgu gibi geliyor. Ancak bu tam olarak bir gelgit kesintisi olayında olan bir şey.” şeklinde açıklamada bulundu.

spagettifikasyon

Thomas Wevers, aynı açıklamada, “Şanssız bir yıldız, bir galaksinin merkezindeki süper kütleli bir kara deliğe çok yaklaştığında, kara deliğin aşırı çekim kuvveti, yıldızı ince malzeme akışlarına dönüştürür” dedi.

ESO yetkilileri, bu olayları geçmişte görmenin zor olduğunu, çünkü yıldızı yiyen kara deliğin, ölen yıldızdan toz gibi görünümü engelleyen materyalleri fırlatma eğiliminde olduğunu söyledi. Neyse ki, yeni incelenen olay, yıldız parçalandıktan kısa bir süre sonra incelendi.

Ekip ayrıca ölüme mahkum yıldızın büyüklüğünü kendi güneşimizle yaklaşık aynı kütlede tahmin etti. Güneşin kütlesinin 1 milyon katından fazla olan kara deliğe karşı hiç şansı yoktu.

Yorum Yap

Yorum Yap