İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. JavaScript Nedir? JavaScript ile neler yapılabilir?

JavaScript Nedir? JavaScript ile neler yapılabilir?

Günümüzde yazılım hayatımızın her alanımızda mevcut. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey bir yazılımdan ibaret. Dolayısıyla insanların yazılım dillerine olan ilgisi de artıyor. Bu yazıda en popüler yazılım dillerinden biri olan JavaScripti inceleyeceğiz.

JavaScript Nedir? JavaScript ile neler yapılabilir?

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. Node.js gibi platformlar sayesinde sunucu tarafında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda da prototip-tabanlı, dinamik türlere ve birinci sınıf fonksiyonlara sahip bir betik dilidir.

JavaScript ve JQuery nedir? - SetXRM

Javascript ile aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz. Kayar resim menüleri gibi küçük şeylerden başlayıp, fotoğraf galerileri, gelişmiş arayüzler ve düğmeye tıklamaya verilecek cevaba kadar her şeyi yapabileceksiniz.  Hatta  dil üzerinde tecrübe kazandığınızda üç boyutlu oyunlar ve veritabanı kullanan uygulamalar bile yapabileceksiniz.

 

JavaScript Geliştiricilerinin Bilmesi Gereken 6 Platform

Javascript çok esnek bir dildir ve geliştiriciler, Javascript çekirdeği üzerine çok fazla araç geliştirmiştir. Bu araçlar kullanılarak pek çok sorunu çok az efor harcayarak çözebilirsiniz.

 

Javascript Nedir ve Neden Öğrenmeliyiz? | Sonsuz Teknoloji

JavaScript oldukça hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebilir bir yapıya sahirit. Web sitelerinin işlevini arttırmaktan oyunları çalıştırmaya kadar birçok amaç için kullanılabilir. Dahası, Github gibi yazılım platformları sayesinde ücretsiz olarak bir çok JavaScript taslağı ve uygulaması bulabilirsiniz.

 

enverNotes: Javascript Nedir? Class tanımlama ve diğer class işlemleri

Tek bir iş parçacığı (thread) ile bloklanmadan çalışabilme imkanı sunması, JavaScript’in getirdiği en büyük avantajlardan bir tanesidir çünkü ne kadar çok iş parçacığı (thread) o kadar riske ve yerine göre performans kaybına neden olabilir.

 

Javascript - Constructor ve This Nedir ? | Yazılım Bilimi

JavaScript web sitelerine hayat veren bir yazılım dilidir. Bu durum HTML, CSS ve PHP’nin aksine sunucu yerine ziyaretçilerin cihazlarında çalışır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Software Engineer and Booklover

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Bunu okuduktan sonra Java script ile her aklıma geleni yapabileceğimi öğrendim.Çoluğumuz çocuğumuz okuyo bunları ya akıllarına kötü kötü şeyler gelse CIA veya FBI haclicek programlar yazsalar bu dünyada yakandayım Eda Ayaz by kötü şeylere özendiren

  2. Js betik dili değildir, hadda betik dil nedir? Js programlama dilidir. Kişilerin browserında çalışır ama sunucuda da çalışır!! Js ile mobil uygulama (native derlenen) web uygulamaları, desktop uygulamalar var dediğin gibi 3D vs de uygulamalar yapılabilir..