1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’ ın Farklı Yeni Özellikleri Sızdırıldı!

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’ ın Farklı Yeni Özellikleri Sızdırıldı!

iphone-12-pro-max-tasarimi-sizdirildi-11

Bildiğiniz gibi daha önce iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’in tasarımı, fiyatı ve birtakım özellikleri sızdırılmıştı. Şimdi de ekran ve en çok merak edilen kamera özellikleri sızdırıldı.

YouTube’da ”EverythingApplePro” kanalıyla bilinen Filip Koroy ve dünyanın en büyük teknoloji portallarından XDA-Developers’ın editörlerinden Max Weinbach, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max hakkında edindikleri özel bilgileri, bir YouTube videosu ile takipçilerine paylaştılar.

iPhone 12 Pro’da 120Hz ProMotion Ekran Kullanılması Bekleniyor

Daha önce iPhone 12 Pro’nun teknik çizim dosyasına ulaşarak telefonun tasarımını ele veren bu ikili, bu kez de iPhone 12 Pro modellerinin ekran ve kamera özellikleriyle ilgili bilgiler almayı başarmış.

Paylaştıkları bilgilere göre; daha önce iPad Pro’da görülen 120Hz tazeleme hızına sahip ProMotion ekran teknolojisi, iPhone 12 Pro modelleri için de kullanılmak isteniyor.

Bu özellik için pil ve ekran kalibrasyonu üzerinde çalışan Apple, kullanım senaryosuna göre 60Hz ila 120Hz arasında dinamik bir geçişin sağlanması için çalışmalar yapıyor. Ancak görüntülerin daimi olarak saniyede 120 kez yenilenmesi, pil üzerine büyük ölçüde yük bindiriyor. Bu sebeple batarya süresinin düşmesine neden olacak ki Apple, bu konuda hata yapmamak için çok titiz çalışmalar yapıyor.

Ayrıca Kenarları düz bir tasarımla gelecek olan iPhone 12 Pro ve Pro Max’in, önceki kavisli tasarımına göre kenarlarının daha dayanıklı olacağı söyleniyor. Bununla birlikte Filip Koroy isimli kullanıcı, çentiğin küçültüleceğini Face Id’ nin geliştirilip daha hızlı çalışacağını ve ön taraftaki hoparlörün ekranın üst tarafındaki çerçeveye ekleneceğini söylüyor.

En Çok Merak Edilen Diğer Detay: iPhone 12 Pro kamerası nasıl olacak?

Apple’ın iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’de geniş açılı ana kamera, telefoto kamera, ultra geniş açılı kamera ve LiDAR tarayıcı kullanacağı biliniyordu. Son verilen bilgilere göre kamera hakkında daha detaylı bilgilere sahibiz.

Buna göre çözünürlük noktasında 12 MP ile yola devam edilecek gibi. Gelen bilgiler; Cupertino merkezli teknoloji devinin çözünürlük noktasında 64 MP seçeneğini masaya yatırdı, ancak yeterince verim alamadığı için şimdilik rafa kaldırıldı. Apple, çözünürlüğü artırmadan önce, tam sensör otomatik odaklamaya yer vermek istiyor.

Gece Modu Geliştirildi

Tüm bu özellikler ile birlikte iPhone 12 Pro’nun düşük ışıkta kamera performansı da iyileştirilecek. Elektronik Resim sabitleme teknolojisinin gece modundaki performansının iyileştirilceği ifade edildi. Ayrıca gece modunda pozlama süresi de artırılacak.

Düşük ışık altında video performansının da artırılacağına dikkat çeken kaynak, iPhone 12 Pro’nun ağır çekim modunda da bir takım iyilştirmeler yapacağını söylüyor. Ancak FPS seçenekleri hakkında bir bilgi paylaşılmamış.

3x Optik Yakınlaştırma ve 25x, 30x Dijital Yakınlaştırma Üzerinde Çalışılıyor

Sızıntılara göre Apple, 3x optik zoom ve 25x ila 30x dijital zoom üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.  Ultra geniş açılı kameraya gelindiğinde ise çekim açısında herhangi bir değişiklik yapılmayacağı söyleniyor.

Video Çekimi İçin Portre Modu Özelliği

LiDAR tarayıcının daha iyi artırılmış gerçeklik performansı ile birlikte düşük ışıkta otomatik odaklamaya yardımcı olacağı belirtiliyor. Ayrıca bu sensörün uzaklık ölçümü yapabilmesi sayesinde, arka plan ile obje ayrımının daha doğru ve hassas bir şekilde ayırt edileceği ve buna bağlı olarak da portre modunun daha iyi çalışacağı belirtiliyor.

LiDAR tarayıcılı kamera donanımıyla birlikte, portre modunun video için de elverişli hale geldiği, ancak bu özelliğin başlangıçta kullanıma sunulmayacağı, portre modunun, iPhone 13 veya ilerleyen zamanlarda yayınlanacak bir iOS 14 güncellemesiyle, iPhone 12 Pro modellerinde aktif hale getirileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap