1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. iOS ve Android Uygulama Yapma | Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

iOS ve Android Uygulama Yapma | Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Bireysel ve ekip olarak mobil uygulama geliştirme

teknorun_ios_android

Bu yazımızda mobil uygulama yapmak isteyenlerin nasıl başlaması gerektiğinden ve neler öğrenmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle bence bu işi ekip olarak mı yoksa tek başınıza mı yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Buna karar verdikten sonra 2 farklı yolu tercih edebilirsiniz. İlk yol tek olarak çalışıp, işlerinizi daha kısa sürede bitirebilmek için çapraz platform yani hem Android hem İOS cihazlar için uygulama geliştirebileceğiniz teknolojileri tercih etmenizdir.İkinci yol ise en az iki kişiden oluşacak şekilde ekip olarak çalışmaktır. Bu iki farklı yolu şimdi ayrı ayrı ele alalım.

1) Bireysel Geliştirme

Bireysel olarak mobil uygulama geliştirmek istiyorsak,iki platform içinde uygulama geliştirmeyi öğrenmek zorundayız. Android cihazlar için ayrı bir programlama dili, İOS cihazlar için ayrı bir programlama dili öğrenmek hem öğrenme aşamasında hem de uygulamaya geçirme evresinde büyük bir zaman kaybı yaratabilir. Bunun için Dart programlama dilinin Flutter teknolojisini kullanabiliriz. Flutter bizim için yazdığımız tek bir kodu iki tür cihazda da çalışabilecek şekilde düzenler. Yani ayrı ayrı diller öğrenmek yerine sadece Flutter teknolojisini öğrenmek bize her iki platform için de uygulama geliştirebilmemizi sağlar. Tabi ki artıları olduğu kadar eksileri de vardır. Daha yeni çıkan ve geliştiricileri tarafından sürekli güncellenen bir teknoloji olduğu için Türkçe kaynak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ama orta düzey bir İngilizceye sahipseniz Flutter’ın orijinal web sitesinden ulaşabileceğiniz dokümanlar her türlü sorununuzu çözecektir.

2) Ekip Olarak Geliştirme

Ekip olarak geliştirmenin de bir çok artısı ve eksisi vardır. En büyük artısı ise ekibinizin belirli platformlarda uygulama geliştirebilmesi için görev dağılımı yapabilmenizdir. İki kişilik bir ekip olduğunuzu düşünürsek, bir kişi Android cihazlar için bir kişi ise İOS cihazlar için uygulama geliştirebilir. Android cihazlar için uygulama geliştirirken en çok kullanılan dil Java’dır. Java dilinin farklı bir alternatifi olarak Kotlin dilini de tercih edebilirsiniz. Kotlin yeni bir dil olmasına rağmen hızlı çalıştığı için son zamanlarda mobil uygulama konusunda Java’ dan daha çok tercih edilmektedir. Hatta mobil uygulamasını Java ile kodlamış bazı şirketler yavaş yavaş kodlarına Kotlin’e çevirmeye başlamıştır. Söz dizimi olarak Java’ya çok benzer olduğundan ikisi arasında geçiş yapmak oldukça kolaydır. İOS platformuna bakmak gerekirse hemen hemen her programcı tarafından Swift 5 tercih edilir. En büyük tercih edilme sebeplerinin başında köklü bir dil olması ve Apple şirketi tarafından geliştirilmiş olmasıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap