1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İnternet Sitelerini Ön Plana Çıkaran SEO Nedir?

İnternet Sitelerini Ön Plana Çıkaran SEO Nedir?

Açılımı Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) olan SEO web sitelerinin optimize edilme işlemidir. SEO kısaca web sitelerinin Google arama motorunda yükselmesi, doğal olarak trafik artışı sağlaması için yapılan çalışmalardır. Bu yazımızda SEO'yu daha yakından inceleyeceğiz.

İnternet Sitelerini Ön Plana Çıkaran SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen anahtar kelimelere ait arama moturu aramalarında yükseltilmesidir. SEO, web sitesi trafiğini artırmak için kullanılan çeşitli teknikler ve stratejiler içerir. İnternetin günlük yaşamda ve ekonomik anlamda gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Dijital pazarlamanın bir alt koludur.

SEO Nedir? Ne işe Yarar? - IHS Blog

Bu kavram, ilk olarak 2006 yılında Rohit Bhargava tarafından ortaya atılmıştır. Rohit, 2006 yılında yazdığı makalesinde , sosyal medya optimizasyonundan bahsetmiş ve 5 maddelik bir liste yayınlamıştır. Bu makale; dijital pazarlamacılar tarafından fazlasıyla tartışılmış ve dikkat çekmiştir.

Google, Yahoo !, Bing veya kullandığınız herhangi bir arama motorunu, bir kutuya bir soru yazmak için ziyaret ettiğiniz bir web sitesi olarak düşünebilirsiniz. Aradığınız cevap web sayfalarına giden uzun bir bağlantı listesi ile hızlı bir şekilde size getirilir.  Ama bu bağlantı listelerinin arkasında ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motoru), İnternet’te bulabilecekleri tüm içerikler hakkında bilgi toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, bir dizin oluşturmak için tüm bu 1’leri ve 0’ları arama motoruna getirir. Bu dizin daha sonra tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritma ile beslenir. Bir arama motorunun algoritmasını belirleyen birçok  faktör vardır. Web sayfalarına daha fazla kullanıcı trafiği isteniyorsa,  bu algoritmaların anlaşılması ve onlara hitap edilmesi gerekir.

SEO, kullanıcılara en iyi ve en alakalı sonuçları sunabilmek için bu faktörleri inceleyerek en iyi stratejilerle web sitenizi yükseltmeyi hedefler.

SEO İşlemleri

Web sitesine yapılacak işlemler, SEO uzmanları tarafından site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere iki başlık olarak değerlendirilir.

Site içi SEO;

Arama motorlarının sitenizi daha iyi tarayabilmesi ve anlaması adına bazı teknik düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Site içerisinde yapılan teknik düzenlemelere site içi SEO “on-page SEO” denilmektedir. Site içi düzenlemeler; arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde taramalarına ve anlamlandırmasına yardımcı olur. Arama motorları; herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur.

SEO NEDİR? SEO İÇİN DOĞRU İÇERİK NEDİR? - Adwise Digital Agency

Site dışı SEO;

Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise sitenin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olmasıdır. Backlink, bir web sitesinin diğer bir siteye verdiği linktir. Ancak tüm arama motorları manipüle edilmiş backlinklere karşıdır. Öyle ki verilen backlink’in değerini kullanıcı etkileşimi belirlemektedir. İçerikle ilgisi olmayan ve içeriği ziyaret eden kullanıcıların tıklamadığı backlinkler spam olarak algınabilir. Bunun nedeni, backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları, yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda web sitesine gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve insanlar tarafından gerçekten beğenilen web sitesi yapmak ve bu web sitesinde ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanların sitenize backlink vermesini sağlayabilirsiniz.

SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu | CRM Medya SEO Ajansı

Günümüzde özellikle e-ticaret siteleri arasındaki rekabet arttığından, SEO oldukça önem arz etmektedir ve bu konuda yapılan çalışmalar daha çok gelişmekte ve hızlanmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Software Engineer and Booklover

Yorum Yap