1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hepimizin Bildiği USB Bellekleri Daha Yakından Tanıyın

Hepimizin Bildiği USB Bellekleri Daha Yakından Tanıyın

USB, İngilizce “Universal Serial Bus” yani Türkçe olarak “Evrensel Seri Veri Yolu” anlamına gelen bilgisayarlara veri aktarmada kullanılan bir bağlantı şeklidir. Peki bu teknoloji neden bu kadar önemli ve hayatımızda nasıl bu kadar yer edindi?

USB-4-hakkında-neler-biliyoruz-Ne-zaman-çıkıyor

USB dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir. Evrensel seri veri yolu (USB), çevre birimlerinin bilgisayara takıldıkları anda tanınıp otomatik çalışmalarını sağlamaktadır.

File:USB icon.svg - Wikimedia Commons

USB ilk olarak 1996 yılında klavye, fare, yazıcı vb. aygıt bağlantılarının tek tip hale getirilmesi ve veri akışının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda USB temel olarak dış donanımların ana yönetici makine ile bağlantı kurmasını sağlar. USB, çok çeşitli bağlantı tipleri sayesinde dijital kamera, akıllı telefon, güç ünitesi ve harici bellek gibi pek çok yan donanımı ana makineye bağlar ve ana makine ile yan donanım arasındaki bilgi ve elektrik akımının seri bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bilgisayarınızın üzerinde USB bağlantı uçlarının kolaylıkla monte edilebileceği USB girişleri bulunur. Birden fazla USB bağlantı ucu çeşidi olduğundan genellikle bilgisayar üzerinde birden fazla USB girişi mevcuttur.

File:USB-Logo generic.svg - Wikimedia Commons

Flash bellekler verileri kalıcı olarak depolayan taşınabilir, birçok ortam tarafından desteklenen ve kullanılan hafıza birimleridir. Bellekler üzerinde verilerin saklanma süreleri sonsuz değildir. Bu süre tipik olarak 10 yıl civarındadır. Günümüzde disketlerin ve CD-ROM’ların yerini almasındaki en büyük etkenler kapasitelerinin büyüklüğü, daha uzun ömürleri, küçük olmaları, gün geçtikçe ucuzlamalarıdır. Bu bellekler elektrikle yazılıp silinebilen belleklerdir.

Library of logo usb graphic freeuse download png files ...

Flash belleklerin yapısı RAM’lere, kullanımı Hard Disk’lere benzer. Flash belleklerin yapısı mekanik değildir; elektroniktir. İçerisinde hareket eden bir parça yoktur. Bu özelliklerinden dolayı bu tarz bellekler “solid-state” olarak, yani “durağan” olarak adlandırılırlar. Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. USB Belleklere örnekler:
● Bilgisayarlardaki BIOS çipleri
● CompactFlash kartları(çoğunlukla dijital kameralarda bulunur)
● SmartMedia ve microSD bellekler(çoğunlukla cep telefonu ve dijital kameralarda
kullanılır)
● Memory Stick bellekler(çoğunlukla dijital kameralarda bulunur)
● PCMCIA hafıza kartları(çoğunlukla dizüstü bilgisayarlarda SSD yani katı halli diskler
olarak kullanılırlar)
● Oyun konsollarında kullanılan hafıza kartları

What is the USB symbol with SS? - Quora

USB Sürümleri

USB bellekler piyasaya çıktıkları yıldan itibaren sürekli yeni özellikler eklenerek güncellenmektedir. Her yeni versiyonda daha kapsamlı optimize edilmektedir. Yukarıdaki görselde bazı versiyonların sembolize edilmesini görebilirsiniz. Bu versiyonlar arasında hız karşılaştırması yapacak olursak;

● USB 1.0 ve 1.1: Hız 12 Mbit/sn (1,5 Mbyte/sn) (fullspeed)
● USB 2.0: Hız 480 Mbit/sn (60 Mbyte/sn) (highspeed)
● USB 3.0: Hız 4,80 Gbit/sn (600 Mbyte/sn) (superspeed)
● USB 3.1: Hız 10 Gbit/sn (1,22 GByte/sn) (superspeed 10 Gbps)

Görüldüğü üzere USB 3.0’ın piyasaya dahil olması üzerine hızı dolayısıyla en yaygın kullanılan USB sürümü olmayı başarmıştır. Günümüzde yeni üretilen anakartların neredeyse hepsinde USB 3.0 desteği bulunmaktadır. Intel ve AMD’nin yeni yonga setlerinin yaygınlaşmasıyla USB 3.0 gittikçe yüksek hız gerektiren harici sabit diskler ve flash belleklerde kullanılmaya başlanmıştır. Harici sabit disklerin çoğunluğu USB 3.0 desteğine sahiptir.

USB 4, 40 Gbps hız desteği ile geliyor! - Webrazzi

Yeni Teknoloji USB 4

USB4, USB Implementers Forum tarafından 29 Ağustos 2019’da piyasaya sürülen USB4 spesifikasyonunda belirtilen bir USB sistemidir. Önceki USB protokol standartlarının aksine USB4, USB-C konnektörleri ve güç dağıtımı için USB PD desteği gerektirir. Mimari, verilerin türüne ve uygulamaya göre aktarımına en iyi şekilde hizmet eden, tek bir yüksek hızlı bağlantıyı birden çok uç aygıt türüyle dinamik olarak paylaşmak için bir yöntem tanımlamaktadır. USB4 ürünleri 20 Gbit /s verimi destekleyebilmektedir. USB 4 bu karşılaştırmayı oldukça değiştirebilecek gibi görünmektedir. USB 4, iki yollu veri kanalı ile aktarım hızını, onaylanmış kablolar aracılığıyla 40Gbps seviyesine çıkarabilmesi beklenmektedir. Bunun yanında, aynı anda iki adet 4K 60fps görüntüyü birden fazla ekrana yayınlama yeteneği olacaktır.

Usb Type C Nedir? Hangi Telefonlarda Kullanılır? - Mobilofon Blog

USB Tipleri

Tip-A USB 2.0 ve USB 3.0 kablolarının veya girişlerinin şekilleri aynıdır, yani dikdörtgenlerdir. Bakıldığında ayırt edilebilmesinin tek yolu, mavi renk USB bellek (flash drive) USB 3.0 ve süper hızlı okuma/yazma özelliklerine sahip olmasıdır. USB Tip-B çoğunlukla bir bilgisayara bağlanan yazıcılar ve diğer güçlü aygıtlar için kullanılan kare bir konnektördür. Çoğu cihaz daha küçük bağlantı tiplerine geçtiğinden bugünlerde yaygın olarak kullanılmamaktadırlar. USB Tip-C en yeni USB standardıdır. Önceki USB türlerinden daha yüksek aktarım hızları ve daha fazla güç vaat eden iki yüzüyle takılabilen bir kablodur. Ayrıca birden fazla işlev de
sunabilmektedir. MacBook, Pixel telefonlar ve Nintendo Switch Pro Controller dahil birçok yeni dizüstü bilgisayarda ve akıllı telefonlarda Tip-C bulunmaktadır.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Software Engineer and Booklover

Yorum Yap