1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Hayatımızın Her Alanında Karşılaşabildimiz Örümcekler, Zekası Ve Bilinci İle Bizlere Meydan Okuyor!

Hayatımızın Her Alanında Karşılaşabildimiz Örümcekler, Zekası Ve Bilinci İle Bizlere Meydan Okuyor!

1Ağları yardımıyla örümcekler, öngörü, planlama, öğrenme ve bilince sahip olabildiklerini gösteriyor.

Bu canlılar, bedenlerinin ötesine uzanan zihinleri de içeren olağanüstü bir bilince sahiptir. Bu uzaylı akıllar gerçekten evlerimizin ve bahçelerin gölgesinde gizleniyor: örümcekler. Uzun süredir omurgasızlar gibi, bunların bir iç yaşamdan yoksun, otomatlardan biraz daha fazla olduğunu varsaydık.

Ancak şimdi bazı araknidlerin(örümceğimsilerin), öngörü ve planlama, karmaşık öğrenme ve hatta şaşıracak kapasite de dahil olmak üzere memeli ve kuşlarınkine rakip gizli bilişsel yeteneklere sahip olduğunu keşfediyoruz. Yine de, arkalarında döndükleri hassas ipek iplikler, bir tüy silgi tarafından kolayca süpürüldü, dünyalarını anlamalarına ve hatırlamalarına yardımcı oldu. Gerçekten de, örümceklerin ipeği bilişsel yetenekleri için o kadar önemlidir ki, bazı bilim adamları zihninin bir parçası olarak görülmesi gerektiğine inanmaktadır.

Şimdi örümceklerin entelektüel yeteneklerini takdir etmeye başladığımıza göre, şimdiye kadar gelişen en yaygın, önemli ve aşağılanmış hayvan gruplarından birini nasıl gördüğümüzü mutlaka değiştirmeliyiz. Dahası, bu inanılmaz yaratıklar kendi zekamızı ve zihnimizi anlamamıza da meydan okuyabilir.

Örümceklerin derin evrimsel kökleri vardır. İpek üreten araknidlerin en eski fosil kanıtı, böceklerin ilk kesin kanıtlarından kısa bir süre sonra, neredeyse 400 milyon yıl öncesine dayanıyor. İspanya’nın Barselona Üniversitesi’ndeki evrimsel biyolog Miquel Arnedo, “Böcekler dünyadaki en başarılı soydur, ancak örümcekler onları takip eder” diyor.

Kaynak. newscientist.com/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap