1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. HAVELSAN ve TUSAŞ Milli Muharip Uçağı İçin Yazılım Çalışmalarına Yakında Başlıyor

HAVELSAN ve TUSAŞ Milli Muharip Uçağı İçin Yazılım Çalışmalarına Yakında Başlıyor

HAVELSAN ve TUSAŞ Milli Savaş Uçağı için yakında çalışmalarına başlıyor

teknorun_havelsan

Yazılım sektöründe öncü kurumlarından olan HAVELSAN, TUSAŞ ile iş birliği yaptıklarını ve yazılım çalışmalarına yakında başlayacaklarını duyurdu. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Talay,  yaklaşık 20 milyon’a yakın satırın yazılımın yazılacağını açıkladı.

Ahmet Hamdi Atalay, Konuyla ilgili Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamalarda, Milli Muharip Uçağı projesinin Türkiye’yi bir üst seviyeye çıkaracak ve aynı zamanda milli gurur oluşturacak bir proje olduğunu söyledi. Proje’nin bitimiyle ortaya çıkacak yeni 5. nesil savaş uçağını Dünya içerisinde sadece  birkaç ülkenin yapabildiğini açıklayan Atalay, “İnşallah biz de bir an önce o ülkeler içerisinde olacağız. Uçağın hangardan çıkışı için 2023 yılı öngörülüyor. İstenen noktaya gelmesi için uzun yıllar çalışacağımız bir projedir. 5. nesil olması hasebiyle ‘UÇAN BİLGİSAYAR‘ diyebileceğimiz bir ürün. 20 milyon satır civarında yazılımın üzerinde koşacağı, yüzlerce modül yazılımın birlikte çalışacağı bir uçan bilgisayar. Dolayısıyla HAVELSAN’ın projenin başrollerinden biri olması çok doğal.” dedi.

Yapılan anlaşma sonrasında bir direktörlük oluşturduklarını söyleyen Atalay, direktörlüğün başına da F35 projesinde çalışmış arkadaşlarının geldiğini söyledi.Aynı zamanda proje için bir ekip oluşturmaya başladıklarını söyleyen Atalay, “20 milyon satırlık bir yazılım işi diye bakarsanız, 400 – 500 mühendis gerektirecek bir büyüklükten bahsediyoruz. Nihai amacımız da muhtemelen bu rakamlarda olacak. Ekip şu anda bizim kontrolümüzde ancak yakın zamanda TUSAŞ içinde oluşturulacak Milli Muharip Uçağı ekiplerinin çalıştığı binada yerini alacak. Ekipler orada hep beraber çalışıyor olacaklar” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap