İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Halluks Valgus Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Halluks Valgus Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

halluks-valgus-tr

Modern yaşamın getirdiği hareketsizlik ve kullanılan kalitesiz ayakkabılar birçok ayak hastalığına neden olabilir. Ayakların gün içinde uzun saatler boyunca aynı ayakkabı içerisinde kalması, ayakkabıların konforsuz olması, hava almaması, seçilen ayakkabının ayak şekline tam olarak uymaması ayak sağlığını bozar.

Halluks valgus, en yaygın görülen ayak hastalıklarından birisidir. 1800’lü yıllarda Carl Hueter tarafından ortaya atılmıştır ve ayak baş (büyük) parmağının düzleminden sapması şeklinde tanımlanan bir ayak şekil bozukluğudur. Ayak baş parmağının şeklinin bozuk olması tüm ayağın yapısını etkiler.

Halluks Valgus Nedir?

Halluks Valgus ya da başparmak çıkıntısı kadınların büyük çoğunluğunda 30-40 yaşlarından sonra görülen ve ayak başparmağının içeri doğru dönmesi ile birlikte birinci parmakta bulunan tarak kemiğinin dışarı doğru dönmesiyle oluşan çıkıntılı şekil bozukluğuna verilen isimdir.

Başparmakta meydana gelen bu çıkıntılı durum ve ağrı hastalarda ayakkabı giymeyi ve yürümeyi güçleştirerek hayatı olumsuz yönde etkiler. Basma bozukluğu sonucunda ayak tabanında ağrılı nasır gelişimi görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

 • Şekil bozukluğu: Ayak başparmak çıkıntısında ya da tıbbi adıyla Halluks Valgus’ta, hastaların en sık şikayet ettiği nokta ayakta birinci parmaktaki çıkıntılı durumdur.
 • Ağrı: Halluks valgus rahatsızlığında parmak hareketi ve yürüme ağrıya neden olur.
 • Kızarıklık: Ayakkabının şekline ve ayakkabının ön kısmının darlığına göre hastalarda başparmakta kızarıklık gelişir(Bunyon).
 • Huzursuzluk: Ucu sivri ya da ayak yapısına uygun durumda olmayan ayakkabı giyilmesiyle ayak başparmağında oluşan rahatsız edici his.

Kimlerde Daha Sık Görülür?

Halluks Valgus rahatsızlığı genellikle aile bireyleri arasında genetik olarak aktarılan bir sağlık sorunudur. Dar yüksek topuklu ayakkabılar bir kısım hastada gelişimde rol oynarken bir grup hastada ise geniş topuksuz rahat ayakkabı giyimine rağmen hastalık görülebilmektedir.

Ancak bu hastalık başka hastalıklarla birlikte de olabilmektedir.

 • Düz tabanlık rahatsızlığı olanlarda
 • Yüksek kavis rahatsızlığı olanlarda
 • Aşil tendonu kısalığı olanlarda
 • Kilo problemi olan kişilerde
 • Çeşitli romatizmal problemi olan kişilerde gözükmektedir.

Halluks Valgus’un Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi planlanırken hastanın yaşı, halluks valgusa sebep olan durumlar, klinik bulgular ve hastanın beklentileri göz önüne alınmalıdır. Halluks Valgus tedavisi konservatif ve cerrahi olmak üzere iki ana grupta incelenmektedir. Halluks Valgus tespit edilen hastaların büyük kısmında cerrahi gerekmemektedir.

Şikayetlerin az olduğu hastalığın başlangıç döneminde uygulanacak tedavi yöntemleri şekil bozukluğunu düzeltici yönde etki sağlamaktan çok şikayetlerin gerilemesini ve şekil bozukluğunun ilerlemesini önlemeye yöneliktir. Bu amaçla çeşitli aparatlar ve ortopedik materyaller kullanılabilir.

 • Halluks Valgus ağrısını azaltmak için aşağıdaki araçlar kullanılabilir:
 • Ayakkabıların şeklinin düzenlenmesi (Geniş taraklı, yumuşak derili ve 2-3cm’ yi aşmayan topuklu ayakkabılar),
 • Birinci parmakta şekil bozukluğunu önlemek için parmak arası makara ve gece istirahat ateli kullanılması,
 • Basma kusurunu engellemek için kullanılacak tabanlıklar,
 • Parmak üzerindeki çıkıntıyı korumak için silikon aparatlar.

Tedavide ayrıca hastalara şu egzersizleri yapmaları istenir. Hasta ayakları hafif aralık olacak şekilde ayakta durur. Topuklarını yerinden oynatmadan bir başparmağı ile diğerine değmeye çalışır.

Halluks Valgus rahatsızlığında şekil bozukluğu ve ağrı belirgin hale geldiğinde tedavinin ana şemasını cerrahi müdahale oluşturur. Cerrahi tedavi bu çıkıntının ve şekil bozukluğunun düzeltilmesidir.

Tedavi için kullanılan ayak ve baş parmak ateli ve düzeltici aparatları uygun fiyata satın almak için tıklayabilirsiniz. 

Kaynak: romatem.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap