1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Günümüz Teknolojisine Yön Veren 10 Önemli Buluş!

Günümüz Teknolojisine Yön Veren 10 Önemli Buluş!

Günümüz Teknolojisine Yön Veren 10 Önemli Buluş!

İnsanlık tarihinden beri teknolojik alanında binlerce buluş günümüz teknolojinin gelişimine katkıda bulunmuştur. Sizler için bu alanda hayatımıza giren en önemli 10 buluşu derledik.

1) Disket :

1960’ların sonunda icat edilen disket ilk zamanlarda bir isme sahip değildi. O zamanlar sadece ticari amaç için kullanılmayan disketler 1971 yılında ticari olarak kullanılmaya başlandı. İlk ticari disket 1967’de birkaç mühendisin çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. 1971 yılında ise IBM (International Business Machines) tarafından piyasaya sürülmüştür. Apple 1972 yılında patentini alarak ilk defa seri üretimi başlatmış oldu.

 

2) E-Posta :

E-posta’nın icadı hayatımıza renk katsada kimin icat ettiği süregelen bir tartışma konusu olmuştur. Bilgisayar mühendisi olan Raymond Samuel Tomlinson 1971 yılında @ işaretini kullanarak ilk e-postayı atmıştır. Bu işareti kullanarak teknoloji dünyasına “@ “ sembolünü katmış oldu. 1978 yılında ise 7 yaşındayken Hindistan’daki ailesinden ayrılarak Amerika’ya gelen ve 14 yaşında Tıp ve Diş Hekimliği Üniversitesi’nde araştırmacı olarak bulununan Shiva Ayyadura “E-mail” sistemini geliştirerek 2 sene sonra patent haklarını alıyor.

3- Cep Telefonu : 

Cep telefonu, teknolojinin günümüzde bu denli gelişmesini sağladı dersek haksız sayılmayız. İlk cep telefonu Martin Cooper tarafından 1973 yılında icat edildi. Bu telefonun özelliklerini incelediğimizde iki buçuk kilo ağırlığında olan bu telefon sadece 30 dakikalık konuşma süresine sahipti ve 10 saatlik bir şarj süresi mevcuttu.

4- Bilgisayar :

Günümüzde en çok yaygın olarak kullanılan ve her sene farklı bir model ile karşımıza çıkan teknoloji dünyasının en önemli cihazlar arasında yer alan bilgisayarların geçmişine yolculuk yaptığımızda ilk bilgisayar olarak bilinen ENIAC 1946 yılında ABD ordusu için özel geliştirilmiş ve top atışları hesaplamalarında kullanılıyordu. Bu ilk dijital bilgisayar olarak kabul edilir. ENIAC, 30 ton ağırlığında ve 167 metrelik bir alana sığıyordu. 1955 yılında daha modern bilgisayarlar ortaya çıkmasıyla emekliye ayrıldı.

5- Dijital Kamera : 

Günümüzde hemen hemen her cep telefonunda bulunan Dijital Kameralar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bundan 40 yıl önce Kodak şirketinde mühendis olan Steven Saason 1975 yılında ilk Dijital Kamerayı icat etmiştir. Bu Dijital kamera bir görselin kasete kaydedilmesi 23 saniye sürerken kaydedilen görselin okunması için ise bir 23 saniyenin daha geçmesi gerekiyordu. Daha sonra kaydedilen görsel televizyon ekranına yansıtılıyordu.

6- Walkman :

Müzik dinlemek şüphesiz her insanın sevdiği ve dinlerken huzur bulduğu aktivitelerden biridir. Günümüzde popüler olan iPod, MP3 ve diğer medya oynatıcıları sayesinde müzik dinleyebiliyoruz. Eskiden ise en çok kullanılan bir müzik cihazı vardı. Walkman, akıllı telefonlar ve cihazlar icat edilmeden önce kullandığımız Walkman, 1979 yılında Japonya’dan ABD’ye seyahat ederken uçakta opera dinlemek isteyen Akio Morita tarafından icat edildi. Morita aynı zamanda Sony’de çalışıyordu. Sadece iki adet pil ile çalışan Walkman Japonya’da piyasaya girdikten sonra 2 ay içerisinde yaklaşık 50.000‘den fazla sattı.

7- Fotoğraf Makinesi : 

Hayatımızda yaşanan önemli anları ölümsüz kılmak için kullandığımız Fotoğraf Makineleri herkes için önemli bir cihazdır. Fotoğraf Makinelerinde bulunan kaydetme özelliği sayesinde her an her saniye karşımıza çıkan tüm kareleri kaydedip bir anı olarak saklayabiliyoruz. Peki Fotoğraf Makinesi hayatımıza nasıl girmiştir. İlk Fotoğraf Makinesi tasarımını Johann Zahn 1685’de tasarladı. Fakat ilk fotoğraf 1814 yılında Joseph Nicephore Niepce tarafından çekilmiştir. Joseph, ev yapımı bir kamera kullanarak, 1816’da gümüş klorür kaplı kağıda çok başarılı olmasada ilk fotoğrafı çekmiştir.

8- Televizyon :

Günümüzde olan tüm teknolojik ürünler şüphesiz hayatımızda büyük yer kaplamıştır. Fakat olmazsa olmazımız hangisi derseniz şüphesiz bu sorunun cevabı Televizyondur. Televizyon 1923 yılınca icat edilmesine rağmen 1972 yılında ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Televizyon 1923’te İngiltereli John Logie Baird tarafında icat edildi ve 1926 yılında ilk görüntü Baird tarafından yayınlanmıştır.

9- Otomobil :

Günümüzde bir yerden bir yere gitmek artık çok kolay. Ulaşımımızı kolaylaştıran en büyük icatların başında otomobil gelmektedir. Otomobil, Ferdinand Verbiest tarafından 1672 yılında icat edilmiştir. Ancak bu otomobilin bir özelliği vardı. O da Çin imparatoru için yapılmış olan küçük aynı zamanda buharlı bir oyuncak arabadan ibaretti.

10- Uçak :

İnsanlar hep gökyüzüne bakıp uçmak ister. İşte 1800’li yıllarda da insanlar tarafından aynı arzu devam etmekteydi. Sürekl yapılan bir takım araçlar ile uçmayı denediler fakat uzun bir süre havada kalmayı başaramadılar. Ancak Orville ve Wilbur Wright kardeşler 1903 senesinde yaptıkları deneyde uzun bir süre havada kalmayı başarmışlardır. İcat ettikleri araç içerisinde havada 120 metre mesafe alınmış ve hasar almadan 12 saniye boyunca uçmuşlardır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap