1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Google, Kendi Kendine, Bir Kaç Saat İçerisinde Yürümeyi Öğrenen Robot Yaptı

Google, Kendi Kendine, Bir Kaç Saat İçerisinde Yürümeyi Öğrenen Robot Yaptı

google robot

Google araştırmacıları, insan desteğine ihtiyaç duymadan nasıl yürüyeceğini çözme yeteneğine sahip dört ayaklı robot geliştirdi. Yapay zeka ile çalışan sistem, kendi kendine üç farklı yüzeyde yürümeyi öğrendi.

Google’ın robotik bölümü ve Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacılarından oluşan ekip, derin takviyeli öğrenme ismi verilen yapay zeka yöntemini kullandı ve sistemi yürümeyi öğrenme görevi için programladı. Yapay zekaya dayanan sistem kendi başına üç farklı yüzeyde yürüme kapasitesine sahip: Düz zeminde, yumuşak minderlerden oluşan yüzeyde ve girintili çıkıntılı kapı paspaslarında.

Yeni sistemi anlatan makalede şu ifadelere yer verildi:

Sistemimiz bu yüzeylerde yürümeyi, asgari insan desteğiyle saatler içinde öğrendi ve her biri için farklı ve özelleşmiş yürüme biçimleri edindi.Robot ilk önce ileri geri sallanmaya başlıyor ve ardından deneme yanılmayla bacaklarını bükerek kendini ilerletebilmek için gereken doğru sıralamayı kavrıyor. Başka bir algoritmaysa, robot devrildiğinde yeniden ayakları üzerine kalkmasına yardım etmek için kullanıldı.

Robotlar “terleyerek” kendilerini soğutabilecek

Robot başladıktan birkaç saat sonra, üç yüzeyin hepsinde düşmeden ve hatasız yürüyebilir hale geldi. Yürümeyi bir kez öğrendikten sonra araştırmacılar uzaktan kumandayı takarak robotun ileri, geri, sola ve sağa öğrendiği hareketleri kullanarak robotu kontrol etti. Bu tür bir robotun başlıca avantajı, yapay zeka sisteminin her yürüme biçimi için ayrı ayrı programlanmaya ihtiyaç duymadan geniş bir yelpazedeki farklı yüzeylerde kendi kendine yürümeyi öğrenebiliyor olması.

Araştırmacılar başarının ardından bu öğrenme tekniğini pek çok farklı durumdaki robotlar üzerinde denemek ve böylece sistemi geliştirerek laboratuvar dışında, gerçek şartlar altında da kullanılabilir hale getirmeyi umuyor.

 

Kaynak. İndependent

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Öldürmeyi öğrenenlere hazır mıyız???