İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Google Earth’de Denk Gelinen En İlginç 10 Manzara

Google Earth’de Denk Gelinen En İlginç 10 Manzara

google-earth-KFC-reklami

Google Earth en yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çeken uydulardan uçangözlere kadar pek çok farklı kaynaktan elde edilen fotoğrafları derleyerek Dünya’yı kuş bakışı bir şekilde gözlerimizin önüne seriyor. Bunun sonucunda askerî uçak mezarlığından karıncaların oluşturduğu desenlere kadar çok ilginç manzaralar ortaya çıkıyor. Biz de en ilginçlerini sizler için derledik.

1. Saçılmış gamalı haçlar.

Bilim insanları, Kazakistan’ın kuzeyinde görseldeki gamalı haça benzeyen şekiller de dâhil 50’den fazla şekil buldu. Gamalı haçlar keresteden yapılmış olsa da toprağa kazınan şekillerin çoğu höyüklerle meydana getirilmiş. Şekillerin 2.000 yıllık olduğu düşünülüyor. 2.000 yıl önce gamalı haç, Avrupa ve Asya’da nadir olmasa da herhangi bir siyasi görüşle bağlantılı değildi.

2. Adadaki gölün içindeki adadaki gölün içindeki ada.

Bu görselde gerçekten de bir adadaki gölün içindeki adadaki gölün içindeki bir ada yer alıyor. Filipinler’in Luzon adasındaki Taal gölünün içindeki Volkan adasının içindeki gölcüğün ortasında bir krater bulunuyor. Uzun yıllar boyunca bundan daha karmaşık bir ikili yapı olmadığı sanılırken Kanada’nın kuzeyinde, insanların ayak basmadığı topraklarda daha da karmaşık bir ikiliye rastlandı.

3. Garip tekerlekler

8.500 yıllık olduğu düşünülen bu geometrik yapılar Peru’daki Nazka çizgilerinden daha eski. Ürdün’deki Azrak Vadisi’nde bulunan bu işaretlerin bazıları kış gündönümünde güneşin doğuşuna göre hizalanmış. Tekerleklerin tasarımlarında farklılıklar mevcut. Bazıları merkezden yayılan parmaklara sahipken, diğerlerinde bir veya iki çubuk bulunuyor. Ayrıca bunlar daire şeklinde değil, kare, dikdörtgen veya üçgen şekline sahip.

4. Hedef tahtası

Orta Doğu’daki bu tekerleklerden biri hedef tahtasına benziyor. Üç tane üçgen şeklin ucu göze doğrultulmuşken üçgenlerden göze doğru oluşturulmuş taş yığınları da mevcut.

5. Kafa karıştırıcı pentagram

Orta Asya’nın rüzgârın estiği bozkırlarında 366 metre çapında Dünya’nın yüzeyine kazınmış bir beş köşeli yıldız bulunuyor. Etrafı daireyle sarılmış olan yıldız, Kazakistan’ın ıssız bir köşesinde yer alıyor. İnternette burayı şeytana tapanlarla, diniz mezheplerle ve yeraltı dünyasının sakinleriyle ilişkilendiren çokça yorum var. Aslında burası yıldız şeklindeki bir park. Yıldız, etrafı ağaçlarla çevrili yolların inşa edilmesiyle oluştuğundan çok daha belirgin bir şekilde görülüyor.

6. Çöl nefesi

Alternatif bir evrene açılan sarmal bir kapı olabilir mi? Belki uzaylıların bıraktığı bir mesajdır… Bu devasa sarmal şekil, Mısır’ın Kızıl Deniz yakınlarındaki ıssız bir çölünde bulunan bir sanat eseri. 2007’nin Mart ayında üç sanatçı, ‘çölün bir ruh hâli, zihnin bir manzarası’ olduğu düşüncesiyle hareket edip toplamda 100.000 metre karelik bir sanat eseri oluşturdu.

7. Kan gölü

Koordinatları tam olarak 33.396157° K, 44.486926° D olan Irak’taki Sadr kentinin hemen dışında kan kırmızısı bir göl bulunuyor. Bu tuhaf su kütlesinin renginin neden böyle olduğu henüz açıklanabilmiş değil.

8. Uçak mezarlığı

Arizona’nın Tucson kentindeki Davis Monthan Hava Kuvvetleri Üssü, ABD’ye ait uçakların mezarlığı olarak da biliniyor. Bu 2.600 hektarlık mezarlık, 32 08’59.96′ K, 110 50’09.03′ B koordinatlarında bulunuyor. Halka kapalı olsa da haritalar sayesinde içerisinde neler olduğu görülebiliyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana göklerde süzülen her uçağa rastlamak mümkün.

9. Dünya üzerindeki en büyük sözcük

Abu Dabi’yi yöneten ailenin mensubu olan milyarder şeyh Hamad bin Hamdan al Nahyan, Basra Körfezi’nde sahibi olduğu Futaisi Adası’nın üzerine kendi adını kazıttı. 3 kilometre uzunluğundaki HAMAD yazısı, dünyanın en büyük yazısı olmakla birlikte uzaydan da görülebiliyor. Normalde kuma yazılan yazılar silinirken buradaki harfler, gelgiti emebilecek su yolları oluşturacak kadar büyük.

10. Haritada reklam yapan KFC

Yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde ‘harita reklamcılığı’ olarak bilinen bir kavramın, keyfi olarak muazzam büyüklükte reklamlar şeklinde hayata geçiriliyor olmasına şaşırmamak gerek. Örneğin, dünyanın en büyük Coca Cola logosu 70.000 boş Coca Cola şişesinden yapıldı ve Şili’de bulunuyor. Bu gördüğünüz KFC logosu ise bir zamanlar Nevada’da bir otoyolun kenarında yer alıyordu ancak sonradan kaldırıldı.

Kaynak : Livescience.com

Derleyen : Onedio / Serhat

Yorum Yap

Yorum Yap