1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Google Alanya Açıklarındaki 5.3’lük Depremi Yaklaşık 1 Dakika Öncesinden Tahmin Ederek Kullanıcılarına Uyarı Gönderdi

Google Alanya Açıklarındaki 5.3’lük Depremi Yaklaşık 1 Dakika Öncesinden Tahmin Ederek Kullanıcılarına Uyarı Gönderdi

1

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 06.21’de Akdeniz’de, Antalya’nın Alanya ilçesi açıklarında 5,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremden yaklaşık 1 dakika önce o bölgede oturan kullanıcılara, Google Android’in deprem erken uyarı sisteminden, 5.3 büyüklüğünde bir depremin olacağına dair sesli ve görsel bir uyarı mesajı gönderildi. Android kullanıcıları, depremden birkaç saniye önce telefonlarında aşağıdaki gibi bildirimle karşılaştılar.

Google’ın deprem uyarı sistemi nedir?

Google geçen yıl, Android cihazların donanımını kullanarak dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturmak için yeni bir sistem tasarladı. Bu ücretsiz sistem, depremden etkilenen bölgedeki insanların, bir deprem meydana gelmeden saniyeler önce uyarı alabilmesini amaçlıyor. Teknoloji devi, üstlendiği misyon ile oldukça önemli olan deprem uyarı sistemini ülkemizde de başlatmaya karar verdi. Sistem, telefonlardaki sensörlerin anormal titreşimleri ölçmesi ile çalışıyor.

Android deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Google’ın deprem uyarıları sisteminden faydalanmak içinse Android kullanıcılarının yapmaları gereken şey çok basit. Herhangi bir ek uygulama indirmeye gerek olmayacak şekilde aşağıdaki adımları izleyerek, Google’ın deprem uyarıları sistemini açabilir ve bu sistemden faydalanabilirsiniz. Sistem herhangi bir ücret talep etmiyor.

Uyarıları alabilmek için kablosuz bağlantıyı veya veri bağlantısını açmış olmanız gerekir.

Adım #1:  Telefonunuzdan Ayarlar uygulamasını açarak Konum sekmesine gidin.
Adım #2: ‘Konum servisleri’ altında bulunan “Deprem uyarıları” seçeneğine tıklayın.
Adım #3: ‘Deprem uyarıları’ yazısının yanındaki çubuğu kaydırarak özelliği aktifleştirin.

Maalesef iOS kullanıcıları için yerleşik deprem uyarı sistemi bulunmuyor.

Bölgenizdeki tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz.

Sistem sesi kapalı olan telefonlara bile sesli uyarı göndererek kullanıcını depremi fark etmesini sağlıyor. Google 4.5 ve üzerindeki depremleri haber veriyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap