1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Gerçek Güvercin Tüyleriyle Donatılmış Bir Robot!

Gerçek Güvercin Tüyleriyle Donatılmış Bir Robot!

robot güvercin

1Bir güvercini andıran ve gerçek kuşlar gibi sıkı dönüşler yapabilen bir robot, havacılık mühendisliğinin geleceğine işaret edebilir.

Kuşların nasıl uçtuğunu tam olarak anlamak her zaman zor olmuştur, çünkü bireysel kanatlar ve çok fazla tüyden oluşur. Bu tüyler her zaman birbirleriyle etkileşim halindedir ve kuş kanatlarının sürekli uçuş ortasında dönüşmesine izin verir.

Daha fazla bilgi edinmek için Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde David Lentink ve meslektaşları önce bir güvercin kadavrasının kanadına baktı. Her kanatta 20 tüy, üstte 20 ve altta 20 tüy vardı.

“Her bir kanala bir işaretleyici ekledik ve tüy hareketi ile kemik hareketi arasındaki ilişkiyi dikkatlice ölçebildik,” diyor Lentink. “Sonra sadece kanadı içeri ve dışarı hareket ettirdik.”

Bilek açısının herhangi bir zamanda tüm uçuş tüylerinin açılarını belirlediğini, yani kuşların her bir tüyü kontrol etmek zorunda kalmadan kanatlarının şeklini değiştirebileceğini buldular. Bu, kanatları modellemek için gereken değişkenlerin veya serbestlik derecelerinin sayısını azaltır.

“Her serbestlik derecesini kontrol etmeniz gerektiği fikrinden vazgeçtik ve bence gelecekteki uçaklar bu bulgudan faydalanacak. Gelecekteki uçaklar kanatlarını çırpmayabilir, ancak sanırım şeklini değiştirecekler ”diyor Lentink.

Ekip, bu yeni bulguyu, güvercin uçuşunu yeniden yapmayı amaçlayan PigeonBot’un yapımında kullanmıştır. Bir pervane ile çalışır ve her kanatta uzaktan kontrol edilebilen bilek ve tüy eklemleri vardır. Ortalama hızı saatte yaklaşık 40 kilometredir, bu da ortalama güvercinlerden biraz daha yavaştır.

Lentink ve meslektaşları da bu tip bir uçuşun sadece tüylere gömülü belirli moleküller nedeniyle mümkün olduğunu buldular. Sadece 10 mikrometrelik bu moleküller, tüylerin birbirlerinden uzaklaşmasına izin verirken çok fazla ayrılmalarını sağlar. Bu da doğru uçuş için gereken bireysel tüy kontrolü seviyesini azaltır.

PigeonBot ayrıca gerçek güvercin tüyleri kullanır, çünkü hiçbir sentetik malzeme bu özelliğe sahip değildir. Lentink, “Tüyler de bu eşsiz özelliklere sahip, hafifliği, aerodinamik yükü taşımak için sertliği var ve onarımı kolay” diyor.

Kaynak. newscientist.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap