1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Fototerapi Aygıtıyla Evde ” Mavi Işık” Terapisi Devri Başlıyor

Fototerapi Aygıtıyla Evde ” Mavi Işık” Terapisi Devri Başlıyor

Taşınabilir Fototerapi Cihazıyla Evde Tedavi Mümkün Hale Geliyor.

thumbs_b_c_b50311f3cf189b63f7ef3543c2155c5a

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim insanları, sarılığı olan bebek hastaların hastaneye gelmeden evlerinde “mavi ışık” tedavisi alabileceği yerli ve milli taşınabilir fototerapi aygıtı geliştirdi.

Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Aygen Yılmaz ve Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Canpolat , yenidoğanlarda görülen sarılık hastalığının tedavisinin evde yapılabilmesi için bir çalışma gerçekleştirdi. KOSGEB‘e de proje yazarak onlardan destek alan Yılmaz ve Canpolat, beş yıl süren çalışma sonucunda, evlerde pratik mavi ışık tedavisi yapabilen yerli ve milli taşınabilir fototerapi cihazı üretmeyi başardı. Yapılan analizlerde, cihazın hastanelerde uygulanan standart fototerapi cihazıyla eşgüdümlü şekilde çalıştığını tespit eden birim, sonuçların detaylarını uluslararası bilimsel bir dergide yayımladı.

Taşınabilir cihazın, C belgesi ve patentini alarak kullanıma sunan bilim insanları, kiralama yöntemiyle daha ekonomik şekilde kullanılabilecek cihazın özellikle yeni tip Covid-19’la mücadele sürecinde salgının yayılmasının engellenmesine katkı vereceğine inanıyor.

Güvenlikli bir cihaz, gözlük olmadan çalışmıyor

Murat Canpolat, çocuğun gözünü korumaya yönelik yerleştirdikleri gözlüğü hastanın takmaması durumanda cihazın çalışmaya başlamadığını ve güvenliğin son derece önemli olduğunu bildirdi.

İstanbul , Ankara , İzmir ve Kayseri’den cihaza taleplerin olduğunu vurgulayan Canpolat, seri üretim için talep gelmesi durumunda bilimsel destek vereceklerini bildirdi.

Fatoterapi

Yorum Yap

Yorum Yap