1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Dünyayı Değiştiren En İyi 10 İcat

Dünyayı Değiştiren En İyi 10 İcat

icat

Bilim insanları tarafından insanlığın gelişmesine katkı sağlamış 10 icadı sizler için derledik.

1 – TEKERLEK

İnsanlığı, diğer türlerin önüne geçiren en önemli icatlardan biri de tekerlek. M.Ö. 2000’li yıllarda keşfedildiği düşünülen tekerlek, çok sayıda icadın başlangıcı oldu.

Tekerleğin bugün de pek çok sistemin bir parçası olduğunu unutmamak gerek.

2 – ÇİVİ

İnsanların metale şekil vermelerinden itibaren ortaya çıkan çivi; yazının icadını sağladığından dolayı 2000 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip. Çiviler olmasaydı, uygarlık gelişemezdi. Bu emektar icat, tarih sahnesine 2000 yıl önce, Antik Roma döneminde insanlığın metal dökme ve şekillendirme becerisi kazanmasıyla çıktı. Önceleri tahta yapılar, bitişik tahta parçalarının birbirinin içine geçmesiyle, çok meşakkatli bir uğraş sonucu ortaya çıkıyordu.

1790-1800 yıllarına kadar demircilerin demirden dövdüğü 4 köşeli çiviler kullanılıyordu. 1790’larda çivi yapan makinelerin geliştirildi. Zaman içerisinde çelik üretiminin yaygınlaşmasıyla demir çiviler de yerini çeliklere bıraktı. Hatta bu dönüşüm öylesine hızlı oldu ki yüzde 10 oranındaki çelik çivi kullanımı, 7 yılda yüzde 90’a çıktı.

Öte yandan bir başka sabitleyici olan vidanın ise Arşimet tarafından M.S. 3. yy’da icat edildiği düşünülüyor. Daha sağlam olmakla birlikte, çiviye göre yerleştirilmesi daha zordur.

3 – PUSULA

Antik denizciler yön bulmak için yıldızları kullanıyorlardı ancak gökyüzünde bulut varsa yönlerini kolayca kaybettiklerinden, uzun yolculuklar çok tehlikeli maceralar olarak görülüyordu. İlk pusula Çinliler tarafından 9. ve 11.yy’lar arasında icat edildi. Doğal olarak mıknatıs özelliği taşıyan demir madeni ile çalışan bu pusulalar yüzyıllar boyunca kullanıldı. Daha sonra denizciliğin gelişmesiyle bu teknoloji Araplara ve Avrupalılara geçti.

Denizcilerin güvenli biçimde uzak mesafelere yolculuklar yapmasına imkân tanıyarak ticareti geliştirdi ve nihayet coğrafi keşifleri başlattı.

4 – MATBAA

M.S. 1400’lü yıllarda icat edilen matbaa, bilginin nesilden nesle aktarılmasını, yayılmasını ve çoğaltılmasını sağladı.

Bugün her ne kadar dijital dünya yaşamımızın pek çok alanını kaplamış olsa da, medeniyetin en önemli unsurlarından olan kağıt ve matbaa insanlığın en önemli icatlarından.

5 – İÇTEN YANMALI MOTOR

Bu tip motorlarda yakıtın yakılmasıyla yüksek sıcaklıkta gaz ortaya çıkar, bu gaz genleşerek pistona kuvvet uygular ve hareket etmesini sağlar. Böylece kimyasal enerji mekanik enerjiye çevrilir. Mühendislerin yıllar süren çabaları sonucunda 19.yy’ın ikinci yarısında modern içten yanmalı motor geliştirildi. Esasında bu icat Sanayi Çağı’nı başlatmış ve otomobillerden uçaklara pek çok farklı araçta kendine kullanım sahası bulmuştur.

Görselde kısaca 4 zamanlı içten yanmalı motorun çalışma prensibi özetleniyor.
1) Emme fazı-Hava ve buharlaşmış yakıt içeri emilir.
2) Sıkıştırma fazı-Yakıt buharı ve hava sıkıştırılır ve tutuşturulur.
3) Yanma fazı-Yakıt yanar ve piston aşağı itilir, makine güç kazanır.
4) Egzoz fazı- Yanmış gazlar dışarı atılır.

6 – TELEFON

Bütün gün boyunca evden çıkmadığınızı düşünün. Bu süre boyunca telefonunuzu da kapattınız. Ne kadar dayanabilirsiniz? Ev telefonundan farklı olarak akıllı telefonlar artık insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Telefon görüşmesi ve mesajlaşmanın yanı sıra günlük bütün işlemlerimizi bu cihazlar üzerinden halledebiliyoruz. Bunu Alexander Graham Bell‘e borçluyuz.

7 – AMPUL

Kuşkusuz, ampul insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri.

İlk ampulün mucidi Humphry Davy’nin kısa ömürlü ampulleriyle aynı dönemde Joseph Wilson Swan ve Thomas Edison uzun ömürlü ampulü buldular ve insan yaşamını geri dönülmez şekilde değiştirdiler.

8 – PENİSİLİN

1928 yılında Alexander Fleming’in penisilini bulması insanlık tarihine verilmiş en büyük armağanlardan biri oldu. Penisilinden önce insanlar frengi, kangren gibi hastalıklardan bile ölebiliyordu, penisilin ile birlikte antibiyotikler kullanılmaya başladı.

9 – DOĞUM KONTROL HAPLARI

Sadece doğum kontrol hapları değil aynı zamanda kondomlar ve diğer doğum kontrol yöntemleri gelişmiş ülkelerde cinsel bir devrim başlattı. İnsanlar artık sadece üreme amacıyla değil, zevk almak için ilişkiye girme şansını elde etti. Daha az sayıda boğazı doyurmak, modern ailelerin yüksek yaşam standartlarına erişiminin yolunu açtı. Artık her bir çocukla daha fazla ilgileniliyor, daha fazla kaynak ayrılıyor.

Küresel anlamda doğum kontrol yöntemleri, insan nüfusunun artış hızının kontrol altına alınmasını sağlıyor ve muhtemelen yüzyılın sonunda nüfus artışı sabitlenmiş olacak. Ayrıca kondom gibi bazı doğum kontrol yöntemlerinin cinsel yolla bulaşan hastalıkları (AIDS) önlemede çok büyük başarı sağladığı da görülüyor.

Doğal ve bitkisel doğum kontrol yöntemleri binlerce yıldır kullanılmakta. Kondomlar ise 18.yy’da ortaya çıkarken, ilk haplar 1930’larda Russell Marker isminde bir kimyager tarafından icat edildi.

10 – İNTERNET

İnsanlık tarihini değiştiren icatlar arasında en önemlilerinden biri de, yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olan internet. Bilgisayar ve cep telefonları gibi cihazların önemini artıran internet, teknolojik gelişmelere de ivme kazandırdı.

Yorum Yap

Yorum Yap