1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Dünyanın en hızlı kamerası: Saniyede 70 trilyon kare kaydediyor!

Dünyanın en hızlı kamerası: Saniyede 70 trilyon kare kaydediyor!

teknorun_kamera

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir kamera sistemi, saniyede 70 trilyon kare çekebilme özelliğine sahip olması dikkat çekiyor.

Webtekno‘nun haberine göre; Kullandığımız cep telefonları saniyede bin karenin altında çekim yapabiliyorken, Diğer Ticari kameralar ise en fazla birkaç bin kare çekim yapabiliyor. Caltech‘te geliştirilen bu yeni kamera sistemi teknolojisine, sıkıştırılmış ultra hızlı spektral fotoğrafçılık (CUSP) adı verilerek saniyede 70 trilyon kareye kadar çekebilen dünyanın en hızlı kamera sistemini ortaya çıkardı.

Kameranın en büyük özelliklerinden biri sıradan bir kamera gibi çalışmıyor ve inanılmaz kare hızlarına ulaşabiliyor.her bir kare sadece bir femtosaniye süren son derece kısa lazer ışığı darbeleri kullanıyor. Bu süre, saniyenin katrilyonda uzunluğunda ve hareket halindeki ışık dalgalarını dahi yakalamasına olanak sağlıyor.

Lihong Wang tarafından geliştirilen bu sistem çok eski bir teknolojiye dayanıyor. Sıkıştırılmış ultra hızlı fotoğrafçılık (CUP) olarak bilinen ilk sistem, 2014 yılında saniyede 100 milyar kare ile en yüksek hıza ulaşmayı başarmıştı. 2018 yılında ise T-CUP adı verilen başka bir versiyonunu kullanarak saniyede 10 trilyon kare yakalamayı başarmıştı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap