1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Dünyanın Bilinen En Uzun İnsanı: Robert Wadlow

Dünyanın Bilinen En Uzun İnsanı: Robert Wadlow

wadlow

Robert 22 Şubat 1918’de Alton, Illinois’da Addie ve Harold Wadlow’un ilk çocukları olarak doğdu. 5 kardeş olarak büyüdüler. 1936’da Alton Lisesi’nden mezun olduktan sonra Shurtleff College’a Hukuk okumak üzere kaydını yaptırdı. 1937’de tüm zamanların en uzun boylu insanının rekorunu daha 2.6 m boyu varken kırdı.

Ayakkabıları hâlâ ABD’nin Alton Sanat ve Tarih Müzesi dahil çeşitli bölgelerinde sergileniyor. Ayakkabıları ona promosyon ve reklamcılık için ücretsiz verilirdi.

Son Yılları

Yaşamının son yıllarında artık vücudu onun uzun boyunu kaldırmakta yetersiz kalıyordu. Artık yürümek için bacak desteklerine ihtiyacı vardı ve ayak ve bacaklarında çok az hissi kalmıştı. 27 Haziran 1940’ta yani ölümünden sadece 18 gün önce boyu, doktorları C. M. Charles ve Cyril MacBryde, St. Luis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2.72 m ölçülmüştü. Ölüm zamanında o, Amerika’nın en ünlü insanlarındandı. Şöhretini özellikle 1936’da Ringling kardeşleri sirkiyle yaptığı ABD turu, 1938’de INTERCO ile yaptığı promosyon turu ve katıldığı ABD milli kutlamalarına borçluydu ve ölümüne kadar bu turlara devam etti.

Ölümü

4 Temmuz 1940’ta Ulusal Orman Festivali sırasında yaptığı gösteride bacak ortezlerinden biri ayağını vurdu. Yara yerinde çıkan kabarcığı takiben ayağı enfeksiyon kaptı. Doktorların acil operasyonlarına ve müdahelelerine rağmen Robert 15 Temmuz’da 22 yaşında uykudayken öldü.

19 Temmuz 1940’taki cenaze törenine yaklaşık 40.000 kişi katıldı. Tabutu yarım ton ağırlığındaydı ve 12 kişi tarafından taşınması gerekiyordu. Robert’in ailesi onun cenazesinin kutsallığına inandığı için cenazenin çalınması veya rahatsız edilmesini önlemek için cenazenin betonla örtülmesini istedi.

 

 

Kaynakça

Alton Museum of History and Art article
World’s Tallest Man
Guinness Hall of World Records

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap