İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Dünya’da en çok tercih edilen Veritabanları!

Dünya’da en çok tercih edilen Veritabanları!

teknorun_veritabanı

Bu yazımızda veri tabanının ne olduğundan, neden kullanıldığından ve en çok kullanılan veri tabanlarından bahsedeceğiz.

Veritabanı, bilgisayar sistemlerinde yapılandırılmış bilgileri toplayan bilgiler koleksiyonudur. Basitçe söylemek gerekirse veritabanı bilgi depolayan bir yazılımdır. Tabi ki farklı yazılım ve uygulamalarla da bu verileri toplayıp düzenleyebiliriz ama veritabanının en büyük artısı depolanan bilginin hızlı bir şekilde kullanılmasını sağlamasıdır. Örnek vermek gerekirse bir e-ticaret sitesi üstünden konuşalım. Bu siteden alış-veriş yapmış müşterilerin bilgilerinin bir yerde belirli bir düzen içinde saklanması ve bu bilgilerin daha sonradan kolay şekilde kullanılması gereklidir. Müşterinin adresi, adı,soyadı ve mail adresi gibi kişisel bilgileri başta olmak üzere bir çok veri büyük şirketlerin bu müşteriye tekrar ulaşması bakımından önemlidir. Bu bilgilerin klasik bir yazılımla tutulduğunu düşünelim. 1.000.000 müşterisi olan firmanın, her müşterisinden 5 adet bilgi istediğini varsayarsak toplamda 5.000.000 bilgi eder. Bu kadar büyük bir bilgi topluluğuna gerektiğinde ulaşmak için belirli sıralama yapılması ve eksiksiz şekilde tutulması da gereklidir. İşte böylesine fazla veriyi biz veritabanlarında tutarız. Böylece şirket  istediği zaman müşterisine ulaşabilir ya da müşterinin bir sonraki alış-verişinde müşteriye kolaylık sağlayabilir. Biraz daha basit düşünmek gerekirse üye olabileceğimiz bir siteyi düşünelim. Üye olurken istenilen bilgiler siz kaydet tuşuna bastığınız anda veritabanlarına kayıt edilir. Tekrar giriş yapmak istediğinizde girdiğiniz kullanıcı adı ve parola veritabanı sisteminden kontrol edilir ve doğru koşullar sağlanırsa giriş yapabilirsiniz. Burada aslında veritabanı sistemlerinin ne kadar hızlı çalıştığını anlayabiliriz. Biz kullanıcı adı ve parolamızı girdikten sonra hemen siteye giriş yapabilmemize rağmen arkada büyük bir veri topluluğunun içinden sizin bilgileriniz kontrol edilir.

Yukarıda örnek verdiğimiz giriş işlemi gibi arka planda yapılması gereken işlemler nasıl yapılıyor biraz da ondan bahsedelim.

Bu yapılan işlemlere aslında SQL ya da veritabanı sorguları denir. SQL dilini normal bir yazılım dili olarak düşünebiliriz. Ama gerçek anlamı “yapılandırılmış sorgu dili” anlamına gelir. Bu sorgu dilini,yeni bir veri eklemek,mevcut olan veriyi silmek ya da değiştirmek ve veriyi sorgulamak için kullansak bile daha büyük veri işlemleri için de kullanabiliriz. Verilerimiz bu sorgu dili sayesinde hazırlanmış tablolarda saklanır. Örnek olarak bir siteye üye olduğumuzda bilgilerimiz tablolarda saklanır. Bizim girdiğimiz her bilgi için genelde farklı bir SQL sorgusuyla farklı bir satıra eklenir. Bilgilerimizi değiştirmek istediğimizde ise bu tabloda tutulan bilgiler yine SQL sorgusuyla değiştirilir.

Farklı şirketlerin veritabanı sistemleri vardır. Dünya çapında en çok kullanılan ise Oracle’dır.

Ne kadar fazla kullanabileceğimiz veritabanı olsa da hemen hemen hepsinde SQL sorgu diliyle işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Her veritabanın da küçük değişiklikler vardır. Yani sadece SQL sorgu dilini öğrenirseniz her veritabanı sistemine rahatça kendinizi entegre edebilirsiniz. Yine de her veritabanın kullanılma amacı farklıdır. Onun için kullanacağınız sisteme göre veritabanı tercih etmek ve ona yoğunlaşmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Kullanım oranlarına bakmak gerekirse :

%30 Oracle

%25 MySQL

%19 PostgreSQL

%9 SQL Lite

%7 MS SQL Server

%5 NoSQL

%5 Diğerleri

Yorum Yap

Yorum Yap