İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Çin’in Telefon Üreticileri, Google Play Store’a karşı GDSA İsimli Yeni Platform Kurdu.

Çin’in Telefon Üreticileri, Google Play Store’a karşı GDSA İsimli Yeni Platform Kurdu.

Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo, hem Google Play Store alternatifi oluşturmak hem de Google’ın bu alandaki liderliğine son vermeyi amaçladıkları için Global Geliştirici Hizmet Birliği’ni (GDSA) kurdu.

Edinilen bilgiye göre GDSA, geliştirilen her türlü oyun, müzik ve film de dahil olmak üzere mobil uygulamalarının yurtdışı piyasalarda pazarlanmasına büyük rol oynayacak.

Reuters’a konuşan Xiaomi’nin sözcüsü yaptığı açıklamada ; GDSA, geliştiricilerin uygulamaların Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun ilgili uygulama mağazalarına aynı anda yüklenmesini kolaylaştırmaya hizmet edecek ve bu işbirliğinin Google’un uygulama mağazasına alternatif olmadığını belirtti.

Teknoloji alanında özel araştırma ve analiz yapan Canalys’in mobiliteden sorumlu başkan yardımcısı Nicole Peng ise yaptığı açıklamada; “Bu işbirliğinde yer alan bütün şirketler, diğerlerinin güçlü olduğu bölge ve pazarları kaldıraç olarak kullanmak isteyecektir. Bu kurulan Ortak platform, ayrıca 4 şirketin de Google’a müzakere gücünü artıracaktır.” açıklamasında bulundu.

Bu yılın mart ayının başında kullanıma açılması planlanan platform’un yaşanan Corona virüsü salgını nedeniyle gecikme yaşanabilir. Bu platform ilk olarak Hindistan, Endonezya, Malezya ve Rusya’nın dahil olduğu 9 bölgeyi kapsayacak. Henüz Google dahil Huawei, Oppo ve Vivo konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmazken, GDSA’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre birliğin üyeleri arasında Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun bulunduğu, Huawei’nin ise yer almadığı görülüyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap