1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Çağımızın Yapay Zeka Teknolojisi Deep Fake Nedir? Nasıl Yapılır?

Çağımızın Yapay Zeka Teknolojisi Deep Fake Nedir? Nasıl Yapılır?

deep fake

1Yapay zeka ile oluştulan sahte videolar yayılmaya ve gelişmeye devam ediyor.

Deepfake Nedir?

Deepfake teknolojisi, herhangi birini hiç bulunmadıkları video veya fotoğrafa, sahte olduğu anlaşılamayacak şekilde yerleştirebilir. Hızlı ve Öfkeli 7 filminde merhum Paul Walker’ın yeniden yer alabilmesi de bu teknolojinin geçmiş senelerdeki örneklerindendi. Eskiden bu gibi işler birçok uzmanlarla büyük stüdyoların koca bir senesini alıyordu. Fakat artık kendi kendine çalışabilen bilgisayar grafikleri programları ve makine öğrenmesi sistemleriyle birlikte deepfake teknolojisi resim ve video üretmeyi daha hızlı başarabiliyor.

“Deepfake” kelimesinin birçok kafa karışıklığı yaratmasıyla birlikte bilgisayar görüşü ve imge işleme araştırmacıları bu kelimeye duydukları nefret sayesinde bir araya geldi. Çünkü bu kelime, yapay zekâ tarafından oluşturulan son teknoloji ürünü videolardan tutun dolandırıcılık sayılabilecek herhangi bir fotoğrafa kadar geniş bir alanı kapsıyor.

Nasıl Anlaşılır?

Yakından bakın ve genellikle yüzlerde renk değişikliği veya yanlış ışıklandırma görürsünüz. Yüzün kenarları genellikle bulanık ve yanlış hizalanmıştır ve dudak senkronizasyonu da kapalı olabilir.

Ancak Deepfake teknolojisi ilerledikçe ve daha erişilebilir hale geldikçe, kötüye kullanım potansiyeli de artar. Buzzfeed, Başkan Obama’nın sözlerini ve yüzünü Jordan Peele’nin (kroki komedi şovu Key & Peele’de ünlü olarak Obama’yı canlandıran) ile eşleştirerek derin bir video oluşturdu. Bu teknolojinin kötü aktörler tarafından yanlış bilgileri yaymak için kullanıldığını düşünün. Olasılıklar çok korkutucu.

Bu korkular bazı şirketleri ve devletleri derinlemesine teknolojisi önleme yasağı getirdi. Microsoft ve Facebook, Deepfake içeriğini doğru ve güvenilir bir şekilde algılayabilen teknoloji üzerine araştırmaları teşvik etmek için bir yarışma başlatmak için AI(Yapay Zeka) koalisyonu Ortaklığı ile işbirliği yaptılar. Şimdilik kitle pazarında böyle bir araç yok.

Deepfake İçerikler Nasıl Oluşturuluyor?

Deepfake içeriklerin esas hammaddesi makine öğrenmesi. Bunun sayesinde az masraflı ve çok daha hızlı bir şekilde deepfake içerikleri oluşturulabiliyor. Birisinin deepfake videosunu oluşturmak için önce o kişinin gerçekten yer aldığı bir videosu alınmalı. Daha sonra yapay sinir ağlarıyla4 (neural networks) birlikte bu videodan alınan veriler saatlerce eğitilmeli5. Ancak bu şekilde kişinin farklı açılar ve çeşitli ışık türleri altında alması gerektiği görüntüler gerçekçi bir şekilde taklit edilebiliyor. Artık bilgisayar imgeleri yöntemleriyle eğitilmiş verilerin işlenmesi sayesinde bir insanı başka bir insan üzerine kopyalayabilmek mümkün hale geliyor.

Yapay zekânın uzun sürecek bu işlemi kısaltmasına rağmen gerçekçi bir sonuç alabilmek hâlâ zaman alıyor. Gerçek bir insanı tamamıyla gerçek dışı bir ortamda canlandırabilmek için elle yapılması gereken bazı işlemler de mevcut. Eğitilmiş verilerin oluşturabileceği sahte ve bariz detaylar elle kırpılmalı ama bu işlem o kadar da basit değil.

Çoğu insana göre derin öğrenme algoritmalarından bir tanesi olan çekişmeli üretici ağlar6 (GANs), deepfake alanında kullanılan ana yöntemlerden bir tanesi olacak. GAN ile yaratılmış sahte yüzler gerçek insan yüzleriyle ayırt edilemeyecek düzeyde benzer oluyor. Deepfake uygulamalarının ilk denetimi GAN algoritmaları kullanarak yapıldı. Bu sayede gelecekte herhangi birisi bile kolaylıkla ileri seviye deepfake içerikleri üretebilir.

Bu yöntem üzerine bazı yanlış varsayımlar kurulduğunu belirten SUNY Buffalo Üniversitesinden Siwei Lyu şöyle diyor: “Bugün üretilmiş çoğu deepfake içeriğinde GAN algoritmaları hiç de önemli bir rol oynamıyor aslında.”

GAN algoritmalarının büyük miktarlarda eğitim verisine ihtiyacı olduğu için onlarla çalışmak zor oluyor. Diğer yöntemlerin aksine elde edilen sonuç çok daha zaman alıyor. Fakat daha da önemlisi GAN modelleri resim oluşturmada başarılıyken videolar söz konusu olduğunda aynı verimi sağlamıyorlar. Çünkü görüntüyü kare kare atlatırken, atlatılan karedeki görüntüyle hizalama konusunda zorluk çekiyorlar.

Buna ek olarak çok bilinen sesli deepfake’ler, GAN algoritmasını kullanmıyor bile. Buna bir örnek Kanadalı yapay zekâ şirketi Dessa’nın (Şu an Square şirketi tarafından sahiplenildi.) sohbet programı sunucusu Joe Rogan’ın sesini kullanarak aslında onun hiç de söylememiş olduğu bazı cümleleri söyletmeyi başarmasıydı. Bu içerikte GAN algoritmaları kullanılmamıştı bile. Aslında bugünün deepfake içerikleri çoğunlukla hem yapay zekâ içeren hem de yapay zekâ içermeyen algoritmalar birlikte kullanılarak oluşturuluyor.

Kemal Sunal Reklamı Nasıl Çekildi?

Kemal Sunal, Matrix filminde oynasaydı nasıl olurdu? İkonik Şaban karakterinin, deepfake teknolojisi ile Keanu Reeves’in Neo’suna monte edildiği görüntüler…

Deepfake teknolojisinin ilerleyişi gerçeklik algımızı derinden etkileyecek gibi duruyor. Gerçekte yaşanmamış olayları bu teknolojiyi kullanarak var etmek mümkün. Bu bağlamda bazı siyasetçiler kendilerini hiç söylemedikleri sözleri dile getirirken gördü ve bazı ünlüler, içerisinde yer almamış olmalarına rağmen kendilerini çeşitli pornografik içeriklerde boy gösterirken buldular.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap