İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bilim İnsanlarının 2021 Yılında Hesapladığı 5 Tuhaf Araştırma

Bilim İnsanlarının 2021 Yılında Hesapladığı 5 Tuhaf Araştırma

fil

Dünya üzerinde denklemler, sayılar ve hesaplamalar ile matematiği her gün kullanıyoruz. Bu yazımızda 2021 yılında bilim insanları tarafından hesaplanan en tuhaf bilgileri sizler için derledik.

1Bir bardak birada kaç tane baloncuk olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Soğuk birayı bardağa dökmek çok sayıda küçük baloncuk oluşturur. Bazı soğuk bira seven bilim insanları tarafından artık bira üzerindeki baloncuk sayısını biliyoruz. Bu bilim insanları, yarım litrelik bir bardak biranın 2 milyona kadar baloncuğa sahip olduğunu hesapladılar. Yabancı kaynaklı ACS Omega dergisinde, Mart ayında yayınlanan araştırmalarda yarım litrelik bir bardaktaki biranın baloncuk sayısının 200 bin ile 2 milyon arasında olduğunu buldular.

2SARS-COV-2’nin Ağırlığı

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19’a neden olanvirüs SARS-Cov-2’nin tüm dünyadaki parçacıklarını tek bir yerde toplayacak olsaydınız küçük ve görünmez parçacıkların ağırlığı bir elma ile genç bir çocuğun ağırlığı arasında bir yer de olurdu. PNAS‘a göre, dünya üzerinde virüse yakalanmış olan tüm bireylerin taşıdığı virüs ağırlığı yaklaşık 10 milyar ile 100 milyar SARS-COV-2 parçacığına denk geliyor. Bu ağırlık yeni yürümeye başlamış olan bir çocuk ağırlığına eşit olduğu öngörülüyor.

3Uzay’dan Sayılan Filler

Remote Sensing in Ecology and Conservation dergisinde Aralık 2020’de yayınlanan bir araştırmaya göre, araştırmacılar uyduları ve yapay zekayı kullanarak ilk kez uzaydan Afrika’da bulunan filleri saydılar. Dünya yüzeyinden yaklaşık 600 kilometre uzaklıktaki uydular tarafından alınan yüksek çözünürlüklü görüntüler ile yapay zeka teknolojisi birleştirilerek Güney Afrika’daki Addo Elephant Ulusal Parkı’nda bulunan fillerin sayılarına net olarak ulaşıldı. Kullanılan bu yöntem ile helikopter veya uçak kullanılarak fil sayılarına ulaşmaktan çok daha hızlı olan bir yöntem geliştirilmiş oldu. Bu işlem sayesinde dakikalar içerisinde, sonuç doğrudan elde edebiliyor. Araştırmacılar, bu yöntemin Afrika filinin (Loxodonta africana) hayatta kalmasını sağlamak için hayati olabileceğini söylüyor.

4İnsan Vücudunun En Hızlı İvmesi: Parmak Şıklatmak

Yüksek hızlı kameralar ve kuvvet sensörleri kullanılarak insan vücudunun en hızlı ivmesini bulundu. Araştırma sonucunda parmak şıklatmak bir insan vücudunda bulunan en hızlı ivme olarak karşımıza çıktı. Parmak şıklatması; saniyede 7800 derece maksimum dönme hızı ve saniyede 1.6 milyon derece maksimum dönme ivmesi ürettiği sonucunu verdi. Parmak şıklatma ivmesi, profesyonel bir beyzbol oyuncusunun kolunun ürettiği ivmenin üç katı hızında olduğu sonucu ortaya çıktı.

5Pi Sayısı 62.8 Trilyon Basamaklı Hesaplandı

En ünlü irrasyonel sayılardan biri olan Pi sayısı, sonsuz sayıda basamağa sahiptir. İsviçre’deki araştırmalar da 62.8 trilyon basamaklı şimdiye kadar ki en hassas pi değeri hesaplandı. 108 gün süren hesaplamalar süper bilgisayar kullanılarak yapıldı.

Yorum Yap

Yorum Yap