İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bilim insanları, şimdiye kadarki “en kısa zaman birimini” ölçmeyi başardı.

Bilim insanları, şimdiye kadarki “en kısa zaman birimini” ölçmeyi başardı.

sds

Almanya’daki Goethe Üniversitesi’nden fizikçi Reinhard Dörner ve arkadaşları, bir fotoğrafın bir hidrojen molekülünün içinden en kısa sürede ne kadar geçebildiğini ölçerek şimdiye kadarki “en kısa zaman birimini” ölçmeyi başardı. ‘Zeptosaniye’ adı verilen bu birim, saniyenin milyarda birinin trilyonda birine denk geliyor. Yani ondalık virgülden sonra 20 sıfır ve bir tane 1.

Webtekno’nun haberine göre, 2016 yılında araştırma yapan bazı araştırmacılar, zamanı 850 zeptosaniyeye kadar ölçmeyi başarmıştı. Yeni yapılan çalışmada ise 247 zeptosaniyenin ölçülebildiği belirtiliyor. Bu, saniyenin milyarda biri olan femtosaniye ile karşılaştırıldığında doğrulukta muazzam bir artış anlamına geliyor.

Mısırlı kimyager Ahmed Zewail, 1999 yılında moleküllerin şekillerini değiştirme hızını ölçtüğü için Nobel Ödülü almıştı. Yapılan son çalışmayla birlikte Profesör Dörner ve ekibindeki Goethe Üniversitesi atom fizikçileri, ilk kez büyüklük olarak femtosaniyeden daha kısa bir zaman birimini ölçebildi.

Deneyde, tek bir foton ya da ışık parçacığının iki hidrojen molekülünün elektronları arasında ne kadar sürede geçiş yaptığı hesaplandı. Etkileşim, ekibin COLTRIMS reaksiyon mikroskobu adı verilen bir araç kullanarak ölçebildiği bir dalga modeli oluşturdu.

Kaynak: Webtekno

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap